1,5% od Ciebie, 100% dla Miasta!
Mieszkańcy naszych miast w różny sposób przyczyniają się do ich rozwoju. Jednym z najprostszych sposobów udziału w życiu miasta jest przekazanie 1,5% swojego podatku na rzecz lokalnych Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
Inne
www.png

Mieszkańcy naszych miast w różny sposób przyczyniają się do ich rozwoju. Chcąc być aktywnym w życiu lokalnej społeczności, możemy skorzystać z wielu form uczestnictwa. Niektóre z nich wymagają poświęcenia czasu i sporego zaangażowania. Jednym z najprostszych sposobów udziału w życiu miasta jest przekazanie 1,5% swojego podatku na rzecz lokalnych Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Takie działanie nie wymaga od nas ponoszenia dodatkowych opłat, dlatego że dotyczy części podatku, który i tak należy się państwu. Wybierając OPP w swoim mieście, decydujesz, że te środki wesprą inicjatywy, które na co dzień poprawiają jakość życia w Twojej społeczności.

Nie wiesz, jaką organizację wesprzeć?

Przekazanie 1,5% podatku to nie tylko wybór organizacji, ale podjęcie decyzji o tym, co chcemy zmienić czy poprawić w naszym otoczeniu. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. Czy chciałbyś przyczynić się do poprawy stanu środowiska, zwiększenia liczby lub jakości wydarzeń kulturalnych, czy może wsparcia osób z niepełnosprawnościami? Każdy z nas ma szansę na wywarcie wpływu na lokalną rzeczywistość, wspierając sprawy, które leżą nam na sercu, czy to poprzez pomoc zwierzętom, czy działania na rzecz lepszego rozwoju naszego miasta. Twoje 1,5% ma realny wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość. Możesz zainicjować zmianę, którą chcesz zobaczyć w swoim mieście.

Jak śledzić efekty Twojego wsparcia?

Zastanawiasz się, na co dokładnie zostaną wydane przekazane przez Ciebie środki? Wszystkie organizacje pożytku publicznego są zobowiązane do jawności swoich działań, co oznacza, że możesz łatwo sprawdzić, jak zostały wykorzystane środki z Twojego 1,5%. Informacje te znajdziesz w sprawozdaniach merytorycznych organizacji, publikowanych na ich stronach internetowych. Sprawozdania te dają pełen wgląd w finanse i realizowane projekty, pozwalając Ci na śledzenie, jak Twoje wsparcie przyczynia się do realnych zmian. Dodatkowo, dla większej przejrzystości, sprawozdania OPP są dostępne również na stronie Narodowego Instytutu Wolności https://niw.gov.pl/ . To doskonały sposób, aby upewnić się, że Twoje 1,5% przyczynia się do realizacji celów, które są dla Ciebie ważne.

Jak to zrobić? Wystarczy, że w swoim zeznaniu podatkowym wpiszesz numer KRS wybranej organizacji i określisz kwotę, jaką chcesz przekazać. Możesz również wskazać cel szczegółowy swojego wsparcia. A jeśli korzystasz z usługi Twój e-PIT, system automatycznie zaproponuje Ci organizację, której w ubiegłym roku przekazałeś 1,5% podatku.

Zachęcamy do świadomego wyboru! W materiałach graficznych poniżej pokazujemy, jak łatwo wyszukać listę OPP w Twoim mieście.


Aby ułatwić sobie wybór organizacji pożytku publicznego, którą chcesz wesprzeć swoim 1,5% podatku, skorzystaj z oficjalnej wyszukiwarki KRS dostępnej pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/.

To narzędzie pozwala na szybkie i precyzyjne wyszukanie organizacji działających w Twoim mieście. Wystarczy, że wybierzesz rejestr - Stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, fundacje, ZOZ, a w polu wyszukiwania wpiszesz nazwę gminy, w której mieszkasz i zaznaczysz Organizacje Pożytku Publicznego. System automatycznie wyświetli listę OPP zarejestrowanych w danym terenie wraz z ich numerami KRS, co znacząco ułatwi dokonanie wyboru i przekazanie wsparcia tam, gdzie ma ono największe znaczenie dla Ciebie i Twojej społeczności.

Wiele cennych informacji, pytania i odpowiedzi na temat przekazywania 1,5% podatku, znajdziesz na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/jak-przekazac-1-proc-na-opp/#jak-wybrac-opp.

1,5% od Ciebie = 100% dla Miasta!

Przekazując 1,5% podatku na rzecz OPP w swoim mieście, nie tylko wspierasz ważne lokalne inicjatywy, ale również inwestujesz w przyszłość miejsca, które nazywasz swoim domem, swoją małą ojczyzną.

Więcej informacji

Załączniki:
Grafika 1
Grafika 2


POZOSTAŁE ARTYKUŁY