

Uczestników spotkania powitał Radosław Żyto, przewodniczący Komisji oraz Grzegorz Rusiecki, prezydent Leszna. Prezentację o Lesznie przedstawiła Magdalena Urbaniak z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna.
Wprowadzenie do głównego tematu spotkania, którym było bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych i rowerzystów, stanowiła prezentacja dotycząca układu komunikacyjnego Leszna ze szczególnym uwzględnieniem organizacji ruchu pieszego. Przedstawił ją Dominik Kaźmierczak, kierownik Miejskiego Zarządu Dróg. Przeprowadzona dyskusja dotyczyła sposobów zwiększenia bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zwrócono uwagę na różne działania, które mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji m.in.:
- stosowanie progów zwalniających i wyniesionych przejść dla pieszych – zmuszających kierowców do zmniejszenia prędkości,
- dobre oznakowania i oświetlenia przejść dla pieszych,
- monitorowanie prędkości i systemy rejestrujące wykroczenia przy przejściach dla pieszych,
- fizyczne środki uspokajania ruchu: zawężenia jezdni, esowanie drogi, wyniesione skrzyżowania.
Podkreślano także, że zbyt duża liczba środków uspokojenia ruchu może wpłynąć negatywnie np. na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.
W trakcie dyskusji zwrócono także uwagę na zagrożenie dla ruchu pieszego i rowerowego stwarzane m.in. przez firmy kurierskie, wykorzystujące różnego typu pojazdy jednośladowe.
Podczas posiedzenia Komisji na wniosek Krzysztofa Jałoszyńskiego z Sopotu dyskutowano także o ujednoliceniu ulg w publicznym transporcie zbiorowym. Michał Gołąb z Podkowy Leśnej przedstawił uchwałę intencyjną Rady Miasta dotyczącą ograniczenia hałasu powodowanego przez pojazdy uprzywilejowane.
Michał Mońka z ViaCon Polska zaprezentował produkty firmy w dziedzinie budowy mostów i przepustów, rozwiązań geotechnicznych i systemów retencyjnych.
Członkowie Komisji postanowili przygotować w trybie obiegowym stanowiska dotyczące: przywrócenia uprawnień dla zarządców dróg do użytkowania fotoradarów i przeznaczenia uzyskanych środków na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, konieczności zdefiniowania rodzajów pojazdów jednośladowych i zasad ich użytkowania oraz ograniczenia hałasu powodowanego przez pojazdy uprzywilejowane.
