Działania JST dla integracji cudzoziemców - ankieta
Pomoc samorządom terytorialnym w opracowaniu i wdrożeniu lokalnych strategii integracji cudzoziemców jest celem projektu LIBRI. Objętych nim zostanie 12 JST.
Ankieta-libri.png

Fundacja FRSI rozpoczęła realizację projektu LIBRI, który jako jedna z pięciu inicjatyw otrzymał wsparcie z programu „Asylum, Migration and Integration Fund” (Fundusz Azylu, Migracji i Integracji) Unii Europejskiej. Projekt będzie realizowany przez najbliższe dwa lata we Francji, Włoszech, na Łotwie, w Rumunii i Polsce.

W Polsce projektem objętych zostanie ok. 12 jednostek samorządowych i podległych im instytucji - w szczególności bibliotek - oraz działających na ich terenie organizacji pozarządowych. Celem tych działań będzie nadanie ich działaniom związanym z integracją cudzoziemców bardziej systemowego charakteru i osadzenie ich w wymogach legislacji krajowej. Rekrutacja rozpocznie się w listopadzie.

Obecnie trwa etap zbierania informacji na temat działań, które na rzecz cudzoziemców podejmują gminy i powiaty. Fundacja FRSI prosi miasta o podzielenie się informacjami na ten temat poprzez wypełnienie do 20 września krótkiej ankiety dostępnej pod linkiem https://bit.ly/LiBri-ankieta Uzyskane odpowiedzi pozwolą zorientować się, jakie działania (inicjatywy, projekty) skierowane do cudzoziemców spoza UE realizowane są na poziomie polskich gmin / powiatów. Chodzi zarówno o działania realizowane / koordynowane przez urzędy gmin / starostwa, jak i te, które bezpośrednio realizują instytucje podległe władzom samorządowym (MOPS, szkoły, biblioteki, urzędy pracy) samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami lokalnymi: organizacjami pozarządowymi, firmami, grupami nieformalnymi itp. Dzięki tej wiedzy będzie można zaprojektować działania realizowane w ramach wspomnianego wyżej projektu LIBRI. Jeśli gmina lub starostwo realizowało więcej niż jedno działanie skierowane do cudzoziemców, prosimy o wybranie jednego z nich: najważniejszego, najbardziej kompleksowego, takiego, które choćby w części może być adaptowane przez inne gminy, powiaty i organizacje pozarządowe. Opisane w ankiecie działania trafią do raportu, który fundacja przygotowuje wspólnie z partnerami zagranicznymi.

Obecnie Polska nie posiada polityki integracji, co powoduje, że brakuje koordynacji pomiędzy działaniami, jakie w tym zakresie podejmują władze centralne oraz władze samorządowe i podległe im instytucje, często w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi. Ta sytuacja ma szansę się zmienić. W lipcu br. osoby reprezentujące FRSI i projekt LiBRi wzięły udział w spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z osobami pracującymi obecnie nad nową , krajową polityką migracyjną. W trakcie spotkania uzyskano informację, że zarówno polityka, jak i planowana na początek 2025 nowa ustawa o cudzoziemcach, będzie uwzględniała zadania dla samorządów wszystkich szczebli. MSWiA wyraziło zainteresowanie projektem LIBRI oraz zadeklarowały współpracę, która pozwoli przygotować działania tak, by jak najlepiej realizowały założenia powstającej polityki.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY