

Gośćmi spotkania byli przedstawiciele kluczowych instytucji związanych z tematyką gospodarowania nieruchomościami: Grzegorz Kubaszewski z Departamentu Gospodarki Nieruchomościami w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Kazimierz Matkowski, dyrektor wrocławskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Łukasz Półchłopek, dyrektor Departamentu Rozwoju i Analiz w Krajowym Zasobie Nieruchomości, Wiesław Majcher, prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych oraz Tomasz Pajorski, prezes Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Spotkanie otworzyli Paweł Tomczak z biura ZMP oraz Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia. W swoim wystąpieniu wiceprezydent podkreślił, że „przysłowiowy dach nad głową powinien być dostępny nie tylko dla tych, którzy radzą sobie najlepiej”. Dlatego tak ważne jest uwolnienie gruntów publicznych na realizację inwestycji mieszkaniowych i innych zadań własnych gmin. Wiceprezydent zwrócił także uwagę na potrzebę ujednolicenia zasad przyznawania odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. W Polsce obowiązuje bowiem szereg specustaw dotyczących wywłaszczeń i odszkodowań, co w praktyce utrudnia stosowanie jednolitych standardów. Temat ten będzie z pewnością jednym z obszarów pracy Komisji Gospodarowania Nieruchomościami ZMP.
Swoje przemówienia wygłosili także zaproszeni goście, którzy zadeklarowali chęć współpracy z komisją.
Wspólne wyzwania i przyszłość
Komisja Gospodarowania Nieruchomościami ZMP zajmować się będzie opiniowaniem projektów aktów prawnych oraz rekomendowaniem zmian w przepisach związanych z gospodarką nieruchomościami.
Pierwsze posiedzenie Komisji w IX kadencji miało na celu nie tylko omówienie bieżących wyzwań, ale także nakreślenie kierunków działań na przyszłość. Przedmiot dalszej pracy i analiz będą stanowiły tematy takie jak:
- obrót nieruchomościami gminnymi i Skarbu Państwa,
- ograniczanie praw, wywłaszczeń oraz zwrotów nieruchomości,
- scalanie i podziały nieruchomości
- opłaty, wynagrodzenia oraz odszkodowania w zakresie wykonywanych zadań publicznych
- regulacja stanów prawnych nieruchomości gminnych i Skarbu Państwa.

Nowe władze Komisji
Podczas posiedzenia wybrano nowe władze Komisji Gospodarowania Nieruchomościami. Przewodniczącą została Monika Drobyszewska z Urzędu Miejskiego Wrocławia, wiceprzewodniczącymi - Katarzyna Szymkowska z Urzędu Miasta Tychy oraz Michał Drabik z Urzędu Miasta Gliwice, a sekretarzem – Damian Irek, również z Urzędu Miasta Wrocławia.

Nowa Przewodnicząca Komisji, Monika Drobyszewska, zauważyła, że „nie ma nic bardziej miastotwórczego niż nieruchomości”.
- Na gospodarkę nieruchomościami publicznymi w miastach powinniśmy zatem patrzeć szerzej niż tylko na zasób, którym zarządzają władze samorządowe – powiedziała M. Drobyszewska.- Niezwykle istotna jest współpraca samorządowców z innymi gospodarzami nieruchomości publicznych w miastach, takimi jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Krajowy Zasób Nieruchomości czy Wody Polskie. Potrzebujemy również nowych rozwiązań w sferze sporów o wartość nieruchomości, stanowiącą podstawę ustalania cen, opłat i odszkodowań. W tej kwestii chcemy wsłuchać się w głos środowiska odpowiedzialnego za wycenę nieruchomości publicznych, tj. rzeczoznawców majątkowych. Dlatego tak ważna jest obecność przedstawicieli ministerstwa, KOWR, KZN i rzeczoznawców majątkowych na inauguracyjnym posiedzeniu komisji, którą odczytujemy jako jasną i budzącą nadzieję deklarację partnerskiej współpracy ze środowiskiem samorządowym.
Harmonogram spotkań KGN
Podczas spotkania ustalono, że posiedzenia Komisji będą odbywać się raz na kwartał stacjonarnie, natomiast w razie potrzeby będą one uzupełniane spotkaniami online. Szczegółowe daty zostaną określone w najbliższym czasie.