IV Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej w Krakowie
Kongres odbędzie się 3–5 września 2025 r. To miejsce spotkań przedstawicieli świata nauki, przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, projektantów i wykonawców.
ZMP_grafika_GWiOP_1920x1080.png

Organizatorem Kongresu jest Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. W ciągu trzech dni wydarzenia eksperci będą omawiać tematy związane z analizą powodzi i ich skutków, działaniami przeciwpowodziowymi, zarządzeniem wodami, zrównoważoną infrastrukturą wodną, innowacyjnymi rozwiązaniami, a także regulacjami prawnymi i możliwościami finasowania inwestycji.

Kongres to także okazja do uczestnictwa w inspirujących panelach dyskusyjnych, zapoznania się z wiedzą doświadczonych ekspertów i jej wymianą oraz nawiązania nowych kontaktów.

Zostaną też wręczone nagrody TYTAN w obszarach gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej za projekty i produkty lub technologie. Wyboru dokonają trzy grupy: niezależne jury złożone z zaproszonych przedstawicieli świata nauki, Akademia Nagród TYTAN, której członkami są przedstawicieli firm nominowanych do nagrody w trakcie 22 jej historii, społeczność osób związanych z poszczególnymi branżami inżynieryjnymi lub zainteresowanych dokonaniami na tym polu, złożona m.in. z użytkowników serwisu inzynieria.com i czytelników „Inżynierii Bezwykopowej” oraz „GDMT – geoinżynieria, drogi, mosty, tunele”.

Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzony przegląd powodzi w ostatnich latach w Polsce i na świecie z analizą przyczyn, przebiegu i skutków. Eksperci porównają skuteczność różnych systemów zarządzania kryzysowego, ocenią zmiany ryzyka powodziowego w obliczu zmian klimatycznych i wpływu na gospodarkę.

Zaplanowano omówienie strategii prewencyjnych i adaptacyjnych w ochronie przeciwpowodziowej, skutecznych metod zarządzania wodami, rozwiązań inżynieryjnych i naturalnych, znaczenia rewitalizacji rzek i retencji. Przedstawiona zostanie rola systemów wczesnego ostrzegania, użycia sztucznej inteligencji i big data w prognozowaniu zagrożeń, a także satelitów, dronów i detektorów.

Tematami Kongresu będą również m.in. naturalne metody retencji wody, infrastruktura deszczowa, wdrażanie miejskich strategii błękitno-zielonej infrastruktury, nowych materiałów i technologii w budownictwie hydrotechnicznym, a także programy krajowe i unijne wspierające gospodarkę wodną i ochronę przeciwpowodziową, przepisy prawa wodnego czy współpraca międzysektorowa i partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach wodnych.

Rejestracja - TUTAJ.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY