Kalisz – Rok Marii Dąbrowskiej i „Noce i dnie” na Głównym Rynku
19 maja na przebudowanym Głównym Rynku mieszkańcy Kalisza obejrzą wspólnie „Noce i dnie” – ekranizację arcydzieła Marii Dąbrowskiej w reżyserii Jerzego Antczaka. Z inicjatywą organizacji tego wydarzenia wystąpiła Młodzieżowa Rada Miasta.
Kultura Z naszych miast
Kalisz-foto-NOCE_I_DNIE_seans_popr.jpg

– Zapraszam na wyjątkowy seans na Głównym Rynku. „Noce i dnie” - film i serial wszech czasów, decyzją widzów wyróżniony Diamentowymi Lwami 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Doceniany w kraju i poza granicami film znakomitego reżysera Jerzego Antczaka z wybitnymi kreacjami wielu aktorów to wspólna propozycja Miasta i kaliskiej młodzieży na niedzielny, majowy wieczór w Kaliszu – informuje prezydent Krystian Kinastowski.

Film miał swoją premierę w 1975 roku. Po raz pierwszy obejrzeli go kaliszanie w kinie „Oaza”. Zrealizowana z rozmachem produkcja i występujący w niej aktorzy, z Jadwigą Barańską i Jerzym Bińczyckim na czele, zdobyli liczne nagrody na uznanych festiwalach w kraju i poza granicami. Wymienić tu można chociażby Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, czy Diamentowe Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Doceniona została także muzyka skomponowana przez Waldemara Kazaneckiego. Słynny walc Barbary przeszedł do historii i do dziś stanowi jeden z najsłynniejszych motywów muzycznych polskiego kina. Warto przypomnieć, że film „Noce i dnie” był również nominowany do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

W marcu, na kaliskim Głównym Rynku, ponad 700 osób zatańczyło walca Barbary, inaugurując tanecznym krokiem Rok Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Wiele wydarzeń kulturalnych koncentruje się w mieście w tym roku na postaci i dziełach związanej z Kaliszem wybitnej powieściopisarki i eseistki.

Warto niedzielny wieczór, 19 maja, zaplanować właśnie w samym sercu Kalisza. Seans rozpocznie się o godz. 21:00.

Tekst: Katarzyna Ciupek – Rzecznik prasowy - Kancelaria Prezydenta Miasta, grafika: Kancelaria Prezydenta Miasta


POZOSTAŁE ARTYKUŁY