Komisja Partnerstwa i Dialogu ZMP o ustawie o działalności pożytku publicznego
Głównym tematem posiedzenia był „Nowy system zlecania zadań publicznych w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie”.
zrzut_2-styczeń_2025.png

Spotkanie odbyło się 15 stycznia br. w formule online. Uczestniczyły w nim 24 osoby, członkowie Komisji Partnerstwa i Dialogu.

Prezentacje wypracowanych propozycji zmian w ustawie przedstawił Piotr Choroś, Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta Lublina, wiceprzewodniczący Komisji.

Ustawa o działalności pożytku publicznego w obecnym kształcie obowiązuje już 20 lat. – To 20 lat funkcjonowania de facto jednego trybu zlecania zadań, czyli otwartych konkursów ofert. To już obecnie bardzo skostniały tryb, który nie odpowiada na potrzeby wszystkich organizacji pozarządowych i wszystkich podmiotów po stronie administracji publicznej, a więc tych, którzy zlecają bardzo różne zadania – mówił Piotr Choroś. Zwrócił uwagę, że ustawa o zamówieniach publicznych wielokrotnie była w ostatnich latach zmieniana, wprowadzono w niej chociażby różne typy zamówień, tymczasem ustawa o pożytku jest niezmienna i nie odpowiada już na wszystkie potrzeby III sektora i samorządów.

Przewodniczący komisji przedstawił propozycje zmian w ustawie o pożytku, nad którymi przez ostatnie 10 lat pracowało szerokie grono złożone z przedstawicieli administracji samorządowej i reprezentantów organizacji pozarządowych. Propozycje te zostały jednogłośnie przyjęte przez grupę roboczą działającą przy ministrze ds. społeczeństwa obywatelskiego jako materiał, który powinien zostać skierowany do prac legislacyjnych i przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje nad nim Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w tejże Kancelarii i ma przygotować opinię legislacyjną na jego temat. – Liczymy na to, że w tym roku odbędzie się proces konsultacji społecznych dotyczących zaproponowanych zmian. Byłoby idealnie, gdyby do końca 2025 roku nasze propozycje przeszły całą ścieżkę legislacyjną – powiedział P. Choroś.

Członkowie Komisji do końca lutego będą zgłaszać swoje uwagi do zaprezentowanych propozycji zmian w ustawie. Następnie Komisja prawdopodobnie wypracuje stanowisko w tej sprawie i swoje rekomendacje przekaże Zarządowi Związku.

Prezentacja omawiająca propozycje zmian w ustawie znajduje się w załączniku pod tekstem.

Członkowie Komisji rozmawiali ponadto o sposobach i narzędziach komunikacji, które można by stosować, aby maksymalnie usprawnić działania Komisji (folder na platformie Google, grupa na WhatsApp, dotychczasowa korespondencja mailowa)

Ustalono, że kolejne spotkanie komisji odbędzie się 14 marca także w formule online. Głównym jego tematem będzie narzędzie, z którego korzysta Miasto Stołeczne Warszawa – platforma do prowadzenia konsultacji społecznych.

Załączniki:
Nowe propozycje w zakresie zlecania zadań publicznych - prezentacja


POZOSTAŁE ARTYKUŁY