Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Pani Ewy Kolankiewicz, Dyrektorki Centrum Komunikacji Społecznej (CK) i Pełnomocniczki Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Z ramienia Zarządu opiekunem Komisji jest Marcin Bazylak, Prezydent Dąbrowy Górniczej. W imieniu Zarządu spotkanie Komisji otworzył Łukasz Oryszczak, pełnomocnik prezesa Związku ds. relacji z miastami.
Podczas posiedzenia, w pierwszej części skupiono się na sprawach organizacyjnych, wybrano prezydium Komisji. W związku z tym, że Komisja zajmuje się zarówno współpracą z organizacjami pozarządowymi i partycypacją, jak i kontaktami z mediami i promocją, postanowiono o wyborze 5 wiceprzewodniczących oraz sekretarza.
Prezydium Komisji Partnerstwa i Dialogu:
Przewodniczący:
Piotr Drygała - Dąbrowa Górnicza; Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej
Wiceprzewodniczący:
Piotr Choroś – Lublin; Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej
Mateusz Płoskonka – Kraków; Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia
Tomasz Porębski – Kielce; Sekretarz Miasta
Patryk Wawrzyński – Toruń; Pełnomocnik Prezydenta ds. Dialogu i Innowacji Społecznej
Anna Arczewska – Wołomin; Naczelnik Wydziału Mediów i Komunikacji
Sekretarz:
Beata Łebkowska – Żuromin; Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta
Podczas spotkania omówiono także zarys planu pracy Komisji. Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się 15 stycznia 2025 r. w formule online. Spotkanie będzie dotyczyć reformy zlecania zadań organizacjom pozarządowym w ramach ustawy o Pożytku Publicznym.
Zaproszenia na kolejne spotkania stacjonarne przekazali Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy i Tomasz Porębski, sekretarz Miasta Kielce.
W drugiej części spotkania, członkowie Komisji zapoznali się z prezentacją pn. „Panel obywatelski i inne wynalazki - o różnych sposobach na korzystanie z fali deliberacji w polskich samorządach”. Temat zaprezentowany został przez przedstawicieli Fundacji Pole Dialogu, jednej z najbardziej doświadczonych organizacji w Polsce, która promuje zaangażowanie obywatelskie, codziennie współpracującej z urzędami, organizacjami, szkołami i instytucjami kultury. Fundacja pomaga realizować skuteczne procesy partycypacyjne, badania społeczne, facylitacje, spotkania i narady. Eksperci i ekspertki fundacji uczestniczą w pracach polskich i międzynarodowych partnerstw zajmujących się partycypacją publiczną http://poledialogu.org.pl/
Joanna Ludwiczak