Do pracy w Komisji miasta zgłosiły 71 przedstawicieli. Reprezentowane są 44 miasta.
W pierwszym w tej kadencji spotkaniu, które odbyło się 6 grudnia w Poznaniu, uczestniczyło 45 osób.
- To jedna z najważniejszych komisji działających w Związku gdy chodzi o zadania realizowane przez samorządy – powiedział prezydent Chełma, Jakub Banaszek, opiekun Komisji Polityki Społecznej z ramienia Zarządu. – Kwestie polityki społecznej to w dzisiejszych czasach jedno z priorytetowych zadań miasta. Z jednej strony musimy zapewniać odpowiednie wynagrodzenie dla wszystkich podmiotów i instytucji zajmujących się pomocą społeczną, z drugiej strony naszą odpowiedzialnością jest zapewnienie odpowiedniej jakości opieki dla potrzebujących jej mieszkańców oraz zapewnienie dostępności do wszystkich usług i instytucji osobom dotkniętym różnego rodzaju niesprawiedliwościami.
Wnioski komisji mają pomóc Zarządowi Związku w formułowaniu postulatów i stanowisk wobec rządu i parlamentu w trakcie prac legislacyjnych dotyczących kwestii polityki społecznej.
Ostatnia kadencja Komisji Polityki Społecznej była bardzo intensywna. Wybuchła pandemia, a potem wojna w Ukrainie i wszyscy pracujący w pomocy społecznej musieli mierzyć się z wyzwaniami, z jakimi dotąd nie mieli do czynienia. Odbyło się 14 spotkań Komisji (w tym 6 online). Komisja wypracowała 3 opinie do projektów legislacyjnych. Przede wszystkim jednak członkowie Komisji pracowali w taki sposób, by reagować na nową rzeczywistość, a także wymieniać się doświadczeniami w obu kryzysach. – Podglądamy stosowane w miastach rozwiązania – to wartość tego typu spotkań. Warto przyjeżdżać na posiedzenia komisji – powiedział Sławomir Granatowski, Dyrektor Biura Rewitalizacji UM w Łodzi, który w ubiegłej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji.
Członkowie komisji wybrali przewodniczącą. Została nią Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Poznania. Wiceprzewodniczącymi zostali: Sławomir Granatowski, Dyrektor Biura Rewitalizacji UM w Łodzi, Ilona Grędas-Wójtowicz, zastępca prezydenta Kołobrzegu oraz Żaneta Geryk, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Praw Człowieka RM Gdańska. Na sekretarza komisji wybrano Igora Armona, dyrektora Centrum Usług Społecznych w Jarocinie.
Przedstawiciele miast wysłuchali prezentacji na temat profilaktyki dotyczącej WZW i wzięli udział w warsztatach na temat aktualnie opracowanych modeli programów polityki zdrowotnej, do bezpłatnego wykorzystania przez samorządy.
Ustalili, że Komisja będzie spotykała się raz na kwartał, a także doraźnie spotkania będą odbywały się także online.