„Króliczyca” to pierwsza żeńska rzeźba królika na Trakcie Królewskim. To nie tylko najnowsza, ale też najmłodsza figura w gronie królików. Ma na sobie wrotki, ponieważ tereny rekreacyjne wokół Jeziora Jelonek służą wielu gnieźnianom do rekreacyjnego uprawiania sportu. Rzeźba stoi przy terenach najchętniej uczęszczanych przez młodych ludzi – tuż przy zielonym skwerze, gdzie w cieplejszych porach roku wykorzystywane są popularne hamaki i ławki. Króliczyca ma więc nowoczesną stylówkę – nosi słuchawki oraz ekstrawaganckie ubranie. W torebce nosi pędzle i rozświetla gnieźnieńską Wenecję latarnią – to nawiązanie do działającej tuż obok letniego centrum kulturalnego „Latarnia na Wenei”, gdzie rozwija się niezależna gnieźnieńska scena artystyczna.
Zlokalizowanie rzeźby w tym miejscu służy także przedłużeniu gnieźnieńskiego Traktu Królewskiego o popularny nadjeziorny szlak spacerowy. Rzeźba „Królika” Strażaka znajdująca się na al. Ks. Zientarskiego przy wejściu nad jezioro była dotąd ostatnim punktem na mapie królików w tym terenie. „Króliczyca” zachęca natomiast do dalszego spaceru wokół „Wenecji”.
Od 2018 roku rzeźby „Królików” wpisały się na stałe w krajobraz miasta, ciesząc się powodzeniem wśród turystów, nie tylko tych najmłodszych. Wprowadzają element humorystyczny do zwiedzania Pierwszej Stolicy Polski.
Więcej
Powstaje nowy szlak koziołków
Wiktoria, Kryspin i Felicja – tak nazywają się nowe koziołki, które pojawiły się w Lublinie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Figury umieszczono na Starym Mieście i w Śródmieściu. Niebawem dołączy do nich kolejnych osiem, które razem stworzą Koziołkowy Szlak Legend.
– Koziołek królujący w lubelskim herbie to niekwestionowany symbol naszego miasta, a realizacja nowego szlaku, który zyskał w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego poparcie mieszkanek i mieszkańców to kolejny krok do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Lublina. Z pewnością będzie to ciekawa propozycja dla najmłodszych turystek, turystów oraz mieszkanek i mieszkańców, którzy chcieliby poznać lubelskie legendy i historie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Koziołkowy Szlak Legend to seria jedenastu figurek z brązu, które wspólnie tworzą opowieść o Lublinie podaną w formie najciekawszych i najbardziej popularnych lokalnych legend i opowieści. Każdy z koziołków będzie miał atrybut nawiązujący bezpośrednio do podania miejskiego.
Więcej