„Miasto cyfrowe” w Gliwicach
Przedstawiciele Zabrza, Rybnika, Jasła, Sopotu i Stalowej Woli oraz Związku Miast Polskich odwiedzili Gliwice w ramach projektu EMPIRIE – Sieć Wymiany Doświadczeń „Miasto cyfrowe”, realizowanego przez ZMP.
Gliwice-Empirie_Miasto_cyfrowe.jpg
fot. UM w Gliwicach

Dwudniowa wizyta, trwająca od 26 do 27 lutego, dotyczyła cyfryzacji usług publicznych i dobrych praktyk gliwickiego samorządu w tym zakresie.

Pierwszego dnia goście zwiedzili nowoczesny kompleks uruchomionego jesienią Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Rybnickiej 199A, a następnie – już w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A – wzięli udział w prelekcji i warsztatach „Cyfryzacja MPZP”, zorganizowanych przez Wydział Planowania Przestrzennego UM w Gliwicach. Spotkanie nie odbyło się bez przyczyny – Miasto Gliwice ma za sobą udaną, długą i kompleksową cyfryzację danych dotyczących planowania przestrzennego. Jako jedno z pierwszych polskich miast w pełni otworzyło bazy danych planistycznych i było zarazem pierwszym ośrodkiem miejskim, który skutecznie i w pełni wdrożyło wymagania dyrektywy Parlamentu Europejskiego ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej w Europie. Obecnie do dyspozycji mieszkańców, inwestorów, przedsiębiorców czy projektantów są w internecie zarówno plany zagospodarowania, jak i imponująca baza informacji na temat miejskiej przestrzeni.

Dzięki cyfryzacji danych planistycznych w mieście łatwiej jest projektować i prowadzić inwestycje, a Gliwice są wzorem dla innych gmin i chętnie dzielą się zdobytymi doświadczeniami. Z gliwickimi działaniami dotyczącymi zarządzania informacjami o miejskiej przestrzeni zapoznawali się w przeszłości m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Gościom zaprezentowany został System Obiegu Dokumentów oraz Gliwicka Elektroniczna Platforma Analityczno-Rozrachunkowa GEPAR pozwalająca mieszkańcom nie tylko sprawdzić wysokość naliczonych podatków lokalnych, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy opłat z tytułu dzierżaw i bezumownego korzystania z nieruchomości, ale też uiścić je online.

Wizyta studyjna kontynuowana była następnie w siedzibie gliwickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Rybnickiej 47, gdzie przedstawiciele spółki przedstawili m.in. plany budowy wspólnej sieci komunikacji bezprzewodowej z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej – Gliwice, przeznaczonej do zastosowań między urządzeniami Internetu rzeczy, ale również zdalnego odczytu wodomierzy i ciepłomierzy w gliwickich domach.

Przypominamy, że EMPIRIE – Sieci Wymiany Doświadczeń to program realizowany przez Związek Miast Polskich przy wsparciu funduszy EOG i funduszy norweskich na lata 2014-2021. Osiem powołanych przez ZMP sieci (siedem tematycznych i jedna dla liderów) promuje rozwój lokalny, a także pozwala miastom dzielić się swoimi dobrymi praktykami. To doskonała okazja do nauki i wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy, wzmacniania kompetencji i umiejętności. Więcej informacji na temat EMPIRII na stronie internetowej www.empirie.miasta.pl.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY