

Gaziantep to miasto liczące 1,2 mln mieszkańców, położone w południowo-wschodniej Anatolii. Ma 25 miast partnerskich, w tym Duisburg (Niemcy), Celje (Słowenia), Ostrawę (Czechy), Bragę (Portugalia) i Ludwigshafen (Niemcy). Jest pierwszym miastem w Turcji, które wdrożyło plan działania przeciwko zmianom klimatu. Koncentruje się również na zrównoważonym rozwoju, działaniach w kierunku smart city, ochronie środowiska i dobrostanie mieszkańców.
Gaziantep słynie z wydarzeń międzynarodowych, w szczególności z corocznego Międzynarodowego Festiwalu Gastronomicznego. Aktywnie uczestniczy w Europejskim Tygodniu Mobilności i obchodzi Dzień Europy. Miasto otrzymało Europejską Odznakę Doskonałości w Rządzeniu (ELoGE).
Gaziantep wykazał się również niezwykłą solidarnością i działaniami humanitarnymi, szczególnie w odpowiedzi na kryzys uchodźczy w Syrii i trzęsienia ziemi w lutym 2023 r.
Wreszcie jest członkiem 28 międzynarodowych sieci, w tym Eurocities, Energy Cities, UNESCO Creative Cities Network i Union of Municipalities of Türkiye.
Utworzona w 1955 r. przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy Nagroda Europy jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym europejskiemu miastu za działania promujące idee europejskie. Nagroda obejmuje trofeum, medal, dyplom i stypendium, które jest wykorzystywane na wizytę studyjną w instytucjach europejskich dla młodych ludzi z zwycięskiego miasta.
Polskie miasto Płońsk znalazło się w tym roku na tzw. krótkiej liście do Nagrody. Wraz z nim nominacje otrzymały miasta Augsburg i Münster w Niemczech, Birsztany na Litwie i Winnica na Ukrainie.
Ponadto komisja przyznała pięć Tablic Honorowych, cztery Flagi Honorowe i dziewięć Dyplomów Europejskich, które również stanowią część Nagrody Europejskiej.
W gronie zdobywców tych trofeów znalazło się polskie miasto Morawica, którego działania proeuropejskie nagrodzone zostały Tablicą Honorową Rady Europejskiej.
Zobacz tutaj pełną listę tegorocznych laureatów.