O nowej strategii rozwoju przestrzennego Polski
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową zaprasza do zapoznania się z publikacją „Polska wieloośrodkowa - dlaczego jej potrzebujemy i jak ją realizować?” oraz debatą online „Polska wieloośrodkowa - jak sprawić, aby stała się trampoliną do rozwoju?”
Clipboard_08-19-2024_01.jpg

Na publikację składa się blisko 30 tekstów wyjaśniających ideę wieloośrodkowego rozwoju Polski oraz ukazujących zarówno potencjały takiego modelu, jak również wyzwania i dylematy związane z jego wdrażaniem. To pierwsze tak kompleksowe opracowanie tego tematu!

Wśród autorów znaleźli się m.in. dr Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Paweł Dobrowolski, Główny Ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego, prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie, dr Wiktor Szydarowski, dyrektor ogólnoeuropejskiego programu badawczego ESPON EGTC, dr Karol Janas, kierownik Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, prof. Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Mieczysław Cieniuch, generał Sił Zbrojnych RP w stanie spoczynku oraz dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, przewodniczący Zespołu ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej na Dolnym Śląsku.

Pogłębienie dorobku merytorycznego publikacji stanowiła debata online, w której dyskusja koncentrowała się wokół następujących pytań: Co zrobić, aby z wieloośrodkowego modelu rozwoju uczynić gospodarczo-społeczną trampolinę? Jak sprawić, aby fundusze przekazywane na cele rozwojowe miast średnich były adekwatne do celów i pozwalały na dokonanie faktycznej, jakościowej zmiany poziomu życia? Jak modyfikować politykę rozwoju przestrzennego, nie wstrzymując rozwoju polskich aglomeracji, które dokonały ogromnego skoku i konkurują już z ośrodkami z Europy Zachodniej? Jak powinno się to przekładać na politykę rozwoju infrastruktury oraz realizację wyzwań horyzontalnych (np. zielona transformacja kraju)?

Uczestnikami dyskusji byli: prof. Przemysław Śleszyński, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, dr Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Paweł Dobrowolski, Główny Ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz prof. Michał Wolański, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego (moderator).

Debata na samym YouTube Kongresu Obywatelskiego odnotowała już ponad 3,5 tys. wyświetleń!

Zachęcamy do zapoznania się tymi najnowszymi inicjatywami IBnGR:


POZOSTAŁE ARTYKUŁY