O technikach angażujących młodzież na spotkaniu Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE „Miasto Obywateli” w Stalowej Woli
16-17 października 2024 roku w Stalowej Woli odbyło się stacjonarne spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE „Miasto Obywateli”, które skupiło się na współczesnych technikach deliberatywnych angażujących młodzież.
Image__1_.jpg
fot. Arch. ZMP

Wydarzenie miało miejsce w hotelu Dwór Olimp, a uczestniczyli w nim przedstawiciele miast Przemyśl, Tarnów, Rydułtowy, Kędzierzyn Koźle, Mielec oraz Trondheim.

Spotkanie zainaugurował I zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli, Tomasz Miśko, który powitał uczestników w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Oprowadzając po stałej kolekcji muzeum, uczestnicy poznali historię Stalowej Woli jako modernistycznego miasta, które powstało w latach 1937-1939.

W programie znalazł się przejazd elektrycznym autobusem do Rozwadowa, a następnie warsztaty prowadzone przez Terezę Høgstad z Młodzieżowej Rady Miasta w Trondheim, które dotyczyły zaangażowania młodzieży w życie lokalnych społeczności. Uczestnicy porównali funkcjonowanie Młodzieżowych Rad w Norwegii i Polsce, wypracowując rozwiązania dla napotykanych wyzwań.

Tomasz Miśko zaprezentował także projekt „Akcelerator Przemysłowy” w Stalowej Woli, który ma wspierać młodych przedsiębiorców w rozwijaniu działalności. Obiekt, który zakończy budowę w 2025 roku, ma być innowacyjną przestrzenią sprzyjającą rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw.

Podczas spotkania omówiono również szereg działań aktywizujących młodzież w Stalowej Woli, takich jak Laboratorium Miejskie, warsztaty z zakresu design thinking oraz największy w Europie hackathon o tematyce kosmicznej – NASA Space Apps Challenge. Przedstawiono również nowe narzędzia do realizacji idei smart city, w tym nowy portal miasta oraz aplikację miejską.

Wydarzenie zakończyło się debatą na temat roli systemu edukacji w prowadzeniu dialogu o sprawach publicznych, co stanowiło ważny krok w kierunku włączenia młodzieży w procesy decyzyjne w miastach.

Dzięki inicjatywom takim jak EMPIRIE, miasta zyskują nowe pomysły i narzędzia do angażowania młodzieży w życie lokalnych społeczności, co przyczynia się do ich aktywnego uczestnictwa i budowania lepszej przyszłości.

Lucyna Maury


POZOSTAŁE ARTYKUŁY