

- Wybory z 27 maja 1990 roku były przełomowym momentem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i oddaniu wielu kompetencji do lokalnych wspólnot. Prawo do samodzielnego podejmowania decyzji i realizacji przedsięwziąć oczekiwanych przez mieszkanki i mieszkańców, daje dobre efekty. Opole pięknieje, rozwija się i zapewnia warunki do dobrego życia – zapewnia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Ostatnie 35 lat to czas nieustających zmian. Warte miliardy złotych inwestycje drogowe, takie jak budowa obwodnic: północnej i piastowskiej, przebudowa ulicy Niemodlińskiej, Ozimskiej, skrzyżowania przy Opolu Wschodnim, przyczyniły się do komfortu jazdy samochodem po mieście. Zakupy nowoczesnych autobusów, budowa centrów przesiadkowych i montaż biletomatów sprawiły, że z komunikacji z roku na rok korzysta coraz więcej pasażerów. Dzięki inwestycjom w rozwój dróg rowerowych, na opolskich ulicach przybywa cyklistów, a rowery, obok hulajnóg, stały się z jednymi z najpopularniejszych sposobów poruszania po mieście. Ponad trzy dekady samorządności to też czas zmian w wyglądzie miast i wsi. W Opolu przykładem jest m.in. obecny plac Kopernika. W PRL i latach 90. miejsce drobnego handlu i rodzącego się kapitalizmu. Następnie jako odpowiedź na rosnącą liczbę samochodów pełnił funkcję parkingu, a od kilku lat tętni życiem jako miejsce wydarzeń kulturalnych i relaksu opolan z podziemnym parkingiem.
To wszystko i wiele więcej udowadnia, że reforma samorządowa po 1989 okazała się jednym z największych sukcesów zmian ustrojowych w Polsce. Pokazała, że mieszkańcy chcą brać sprawy w swoje ręce i decydować o małych ojczyznach bez patrzenia się na władze centralne. W Opolu i na Opolszczyźnie ma też jeszcze jeden symboliczny wymiar. W 1998 roku, kilkanaście miesięcy po wielkiej powodzi, tysiące mieszkańców regionu rozpoczęło walkę o zachowanie województwa opolskiego. Walkę zakończoną zwycięstwem. Być może największym w 35-letniej historii samorządu.