Zdaniem autorów tytułowa „partycypacyjna adaptacja” stanowić może odpowiedź na wyzwania kryzysu klimatycznego. Ważnym atutem Przewodnika jest łączenie wiedzy i doświadczeń praktycznych interdyscyplinarnego zespołu socjologów, ekonomistów oraz przyrodników w tematyce partycypacji społecznej, procesów mitygacji i adaptacji miast do zmian klimatu oraz współtworzenia z lokalnymi samorządami dokumentów strategicznych i realizacji projektów.
Przewodnik jest wyrazem poszukiwania optymalnych narzędzi i metod i narzędzi partycypacyjnych, mających na celu budowanie i wzmacnianie potencjału adaptacyjnego miast do zmian klimatu. Ma być inspiracją, wskazówką i motywacją dla władz lokalnych, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych w wypracowaniu optymalnego modelu współdziałania dla wypracowywania rozwiązań z zakresu adaptacji i mitygacji miast do zmian klimatu. Publikacja ma służyć wyposażeniu władz miejskich w kompetencje umożliwiające wdrożenie mechanizmów partycypacyjnych i deliberacyjnych w odniesieniu do działań mitygacyjnych i adaptacyjnych.
Przewodnik powstał w ramach projektu pt. „Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu – przewodnik skutecznego działania władz i mieszkańców dla polskich i wschodnioeuropejskich miast” w konkursie „Wpływ nauki na społeczeństwo” finansowanego w ramach zwiększonej o 2% subwencji dla Uczelni, które przygotowały projekty w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.