Hammersmith&Fulham to jedna z dzielnic zachodniego Londynu, wysoce innowacyjna, bardzo dobrze rozwinięta gospodarczo, z którą Rzeszów współpracuje w ramach projektu rządu brytyjskiego Race to Zero.
- Ta współpraca dziś została rozszerzona o kolejne i bardziej zaawansowane działania, jak np. wspólne przedsięwzięcia gospodarcze, wprowadzanie innowacyjnych działań. Razem dyskutujemy o tym, jak dzielić się doświadczeniami w zakresie innowacji, jak budować sieć miast, które się na nich opierają – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. - Partner z Londynu to dla nas ogromna szansa, żeby z jednej strony mieć dostęp do wiedzy, do tego, w jakim kierunku idzie świat. A ta brytyjska dzielnica to lider, który współpracuje z wieloma innymi dużymi dystryktami w Europie. Tym samym zyskujemy dostęp do sieci innowacji w całej Europie. Porozumienie zakłada rozwój gospodarczy po obu stronach. Chodzi o to, aby włączać w ten rozwój nasze mniejsze czy większe firmy i budować połączenia gospodarcze.
Rzeszów i londyńska dzielnica planuje rozwijać programy wymiany, które umożliwią zdobywanie praktycznych doświadczeń, zarówno dla pracowników lokalnych firm, jak i mieszkańców, co wpłynie na poprawę szans życiowych.
- Aby być liderem, jeśli chodzi o przemysły przyszłości, trzeba być smart, czyli inteligentnym miastem, wykorzystującym umiejętnie badania i rozwój, które potem przełożą się na wzrost gospodarczy. Podpisujemy porozumienie o współpracy, abyśmy mogli wspólnie z Rzeszowem być liderem przyszłych zmian. Nie bez znaczenia jest fakt, że robimy to bardzo blisko polsko-ukraińskiej granicy, którą chroni także batalion żołnierzy brytyjskich - podkreślił Stephen Cowan, Lider Londyńskiej Gminy Hammersmith&Fulham, który przybył do Rzeszowa wraz ze swoimi służbami. – Prezydent Rzeszowa to bardzo odważny, wizjonerski lider, którego celem jest postawienie miasta w awangardzie zmiany. Inspiruje nas, a my podzielamy te wszystkie poglądy i jest to dla nas zaszczyt, że możemy podpisać porozumienie o współpracy z Rzeszowem. Bardzo ważnym tego aspektem będzie inkluzywność, czyli włączenie wszystkich obywateli we wzrost gospodarczy. Chodzi o to, byśmy razem współtworzyli przyszłość, przyszłe przemysły, przedsiębiorstwa i przedsięwzięcia.