


W trakcie kwietniowego posiedzenia Zarządu zajęto stanowiska w sprawie: nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz koniecznych zmian prawnych dotyczących funkcjonowania spółek z udziałem JST. Pomimo wielu lat doświadczeń związanych z ich tworzeniem i funkcjonowaniem, spółki komunalne nie doczekały się spójnej i kompleksowej regulacji prawnej, pozostając rozdarte pomiędzy regulacje publicznoprawne (samorządowe) i prywatnoprawne (handlowe).
W kwietniu intensywnie pracowały komisje problemowe Związku. Komisja Klimatu wypracowała rekomendacje dla miast, które mają wesprzeć budowanie proklimatycznych polityk miejskich i promowanie systemowych rozwiązań. Z kolei w związku z pracami nad nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Komisja Partnerstwa i Dialogu rekomenduje Zarządowi Związku wystąpienie z apelem do Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
Aż 419 miast, w tym 307 miast członkowskich, bezpośrednio skorzystało w ostatnich 4 latach z projektów, do których przystąpił Związek Miast Polskich. Wszystkie były odpowiedzią na aktualne wyzwania, dostarczały konkretnych rozwiązań i narzędzi wspierających lokalne społeczności. O to, jakie jest znaczenie projektów w działaniach Związku Miast Polskich dla miast członkowskich i dlaczego Związek je realizuje pytamy Tomasza Potkańskiego, zastępcę dyrektora Biura ZMP ds. badań i rozwoju.
Jak w miastach możemy osiągnąć zrównoważoną mobilność zorientowaną na przyszłość? W jaki sposób może ona stać się siłą napędową miast przyjaznych do życia? To temat, który dotyczy wielu europejskich miast. W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań zaglądamy do Szwajcarii, która stawia przede wszystkim na współpracę.
Relacjonujemy prace Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona Samorządowa Komisji podczas spotkania 23 kwietnia br. przekazała wiceminister edukacji narodowej, Katarzynie Lubnauer propozycje zmian w sprawie finansowania oświaty. Z kolei na comiesięcznym spotkaniu Komisji strona samorządowa zaprotestowała przeciwko przekazaniu do prac parlamentarnych projektu ustawy w sprawie rent i emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych bez jej opinii.
Położony nad Sanem Jarosław odchodzi w tym roku jubileusz 650-lecia praw miejskich. Burmistrz miasta w rozmowie z naszą redakcją opowiada o zaplanowanych na ten wyjątkowy rok wydarzeniach, ale i swoim pomyśle na dalszy rozwój miasta i szansach, jakie wiążą się z jego położeniem przy granicy z Ukrainą.
Zapraszamy do lektury!