Specustawa powodziowa przyjęta - z licznymi samorządowymi poprawkami
Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw została przyjęta przez Sejm 1 października, a 3 października przyjęta przez Senat i podpisana przez Prezydenta RP.
Powó.jpg

Związek Miast Polskich poparł wniosek, by Senat przyjął projekt ustawy bez poprawek, co przyspieszyło wejście w życie tego aktu prawnego. 

Dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy wielu przedstawicieli samorządów udało się wprowadzić do ustawy sporo rozwiązań, poprawek i uwag zaproponowanych przez stronę samorządową.

Jako że nie wszystkie uwagi zostały przyjęte w toku błyskawicznie toczących się prac legislacyjnych, zostaną one zgłoszone do - mającej nastąpić wkrótce, prawdopodobnie w ciągu najbliższych 2 tygodni - nowelizacji ustawy.

To głównie poprawki dotyczące zasad odbudowy infrastruktury technicznej, obiektów objętych opieką konserwatora zabytków, zasadami prowadzenia gospodarki finansowej JST czy umożliwienia przekazywania środków z tzw. opłaty małpkowej (za napoje alkoholowe w opakowaniach do 300 ml, której wpływy w 50 proc. zasilają dochody własne gmin) i „korkowego” (opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych) - na zadania związane z usuwaniem skutków powodzi.

Co się znalazło w projekcie?

Oto wykaz niektórych propozycji, które znalazły się w ustawie:

  • poprawka dotycząca upoważnienia przez wójta(burmistrza, prezydenta) pracownika urzędu lub jednostki organizacyjnej do wypłacania zasiłku powodzianom;
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących przyznawania powodzianom zasiłków;
  • wsparcie podmiotów, które realizują zadania publiczne, a mają swoją siedzibę poza gminą poszkodowaną; 
  • zaliczenie do kwalifikowalności poniesionych wydatków w ramach zadania zleconego, mimo niezrealizowanego celu tego zadania; 
  • możliwość rozszerzania katalogu JST objętych stanem klęski żywiołowej (objęcie pomocą także tych JST dotkniętych powodzią, które nie znalazły się w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej);
  • zwiększenie liczby podmiotów leczniczych, które będą mogły leczyć powodzian, a także uzyskać wsparcie jeśli doznały szkody w wyniku powodzi;
  • poprawka dotycząca „zielonych szkół” czyli możliwości udzielania pomocy dzieciom spoza własnej gminy;
  • poprawka dotyczące uelastycznienia warunków tworzenia i prowadzenia placówek oświatowych;
  • objęcie wsparciem z Funduszu Drogowego dróg krajowych miastach na prawach powiatu;
  • liberalizacja przepisów dotyczących dostępu do informacji publicznej.

Jako że nie wszystkie uwagi zostały przyjęte w toku błyskawicznie toczących się prac legislacyjnych, zostaną one zgłoszone do - mającej nastąpić wkrótce, prawdopodobnie w ciągu najbliższych 2 tygodni - nowelizacji ustawy. 

To głównie poprawki dotyczące zasad odbudowy infrastruktury technicznej, obiektów objętych opieką konserwatora zabytków, zasadami prowadzenia gospodarki finansowej JST czy umożliwienia przekazywania środków z tzw. opłaty małpkowej (za napoje alkoholowe w opakowaniach do 300 ml, której wpływy w 50 proc. zasilają dochody własne gmin) i „korkowego” (opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych) - na zadania związane z usuwaniem skutków powodzi.

(hh)

Załączniki:
Specustawa powodziowa - przed głosowaniem w Senacie


POZOSTAŁE ARTYKUŁY