Wątpliwości wokół bezpieczeństwa podczas wyborów prezydenckich
KBW deklaruje możliwość zwiększenia dotacji na pokrycie kosztów organizacji wyborów prezydenta RP; strona samorządowa KWRiST zwraca się do MZ o wytyczne, jak postępować z zakażonymi koronawirusem.
COVID_19_-wybory.jpg
fot. pixabay.com

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego podczas spotkania 12 czerwca br., w którym uczestniczyli przedstawiciele miast oraz biur ogólnopolskich organizacji miast i gmin, złożyła deklarację dotyczącą możliwości zwiększenia dotacji na pokrycie kosztów organizacji wyborów prezydenta RP w 2020 roku w kwocie odpowiadającej zwiększeniom zakresu zadań organizacyjnych gmin, wynikającym z wydanych rozporządzeń. Minister zastrzegła równocześnie, że nie będą akceptowane koszty nieuzasadnione. Samorządowcy docenili uznanie potrzeby zwiększenia kwoty przeznaczonej dla „gospodarzy” lokali wyborczych, to znaczy osób dbających o funkcjonowanie tych lokali i ich otoczenia w dniu wyborów.

Zwrócono jednak uwagę, że wystąpią jeszcze inne, dodatkowe koszty, takie jak np. konieczność przeprowadzenia w sposób zgodny z wymaganiami sanitarnymi procesu opieczętowania kart wyborczych przez obwodowe komisje wyborcze czy komisyjnego przygotowania pakietów do głosowania korespondencyjnego.

Bez plexi

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca br. w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych nie wprowadza wymogu instalowania osłon w każdym lokalu wyborczym, a tam, gdzie to będzie konieczne, nie musi ona być wykonana z plexi. Ze względu na to, że pierwotny, bardziej rygorystyczny, kształt projektu został zmieniony, organizacje samorządowe wystąpiły o opinię GIS w tej sprawie. Wobec obecnej dynamiki zachorowań samorządowcy oczekują jednoznacznego określenia odpowiedzialności za ewentualne skutki tak znacznego poluzowania wymogów sanitarnych.

Brak wytycznych 

Jacek Karnowski, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu ze strony samorządowej zwrócił się 16 czerwca br. do Łukasza Szumowskiego z wnioskiem o pilne przekazanie samorządom wytycznych/procedur, w jaki sposób postępować z członkami obwodowych komi­sji wyborczych, jak i z wyborcami, u których zostaną zaobserwowane objawy rodzące podejrzenie zachoro­wania na COVID-19, a także dotyczących sposobu przeprowadzania innych prac kolegial­nych (zebrań) plenarnych komisji, przewidzianych w kodeksie wyborczym. Wytyczne te są niezbędne do określenia odpowiedzialności za ewentualny wzrost liczb zachorowań przy tak określonych (zaniżonych) wymogach sanitarnych dla lokali wyborczych.

„Jednostki samorządu terytorialnego zawsze odpowiedzialnie podchodzą do kwestii przygotowania i prze­prowadzenia wyborów jako zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. W tym roku jest to odpo­wiedzialność szczególna – wybory prezydenckie odbywają się w stanie epidemii przy utrzymującym się wysokim wskaźniku zachorowań na COVID-19.” - czytamy w piśmie do Ministra Zdrowia (w załączeniu).


Załączniki:
Pismo do MZ


POZOSTAŁE ARTYKUŁY