Projekt LifeCoolCity wspiera proces zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą (BZI) w miastach, w celu wzmocnienia ich zdolności adaptacyjnych do skutków zmiany klimatu.
W ramach projektu są tworzone są narzędzia, które będą efektywnym wsparciem rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) w mieście poprzez:
- Rozpoznanie stanu pięciu czynników budujących potencjał adaptacyjny miasta (grafika poniżej)
- Diagnozę i analizę zróżnicowania przestrzennego oraz dynamiki zmian stanu środowiska miejskiego
- Rekomendacje działań z zakresu BZI w mieście
Czynniki budujące potencjał adaptacyjny miasta
ZESPÓŁ KONSULTACYJNY
Jak piszą realizatorzy projektu: Chcemy, aby tworzone narzędzia faktycznie stanowiły wsparcie dla miast przy zarządzaniu błękitno-zieloną infrastrukturą. Dlatego też zapraszamy miasta do dołączenia do Zespołu Konsultacyjnego - CoolCity Advisory Team. W zespole tym chcielibyśmy z porozmawiać o narzędziach tworzonych w ramach projektu oraz poznać Państwa opinie i przemyślenia.
Konsultacje będą się odbywać w formie spotkań online, w ustalonym wspólnie wcześniej terminie. Spotkania będą organizowane na bieżąco, w miarę wypracowywania kolejnych produktów w projekcie, jednak nie częściej niż raz na dwa miesiące.
Jednocześnie, dla miast uczestniczących w konsultacjach oferuje się nieodpłatne wykonanie i udostępnienie jednego z produktów projektu - CoolCity View.
COOLCITY VIEW
Jest to dedykowany raport dla miasta, zawierający przestrzenną analizę jego wewnętrznego zróżnicowania pod względem rozkładu wartości pięciu czynników kształtujących potencjał adaptacyjny do zmiany klimatu (infografika poniżej). Raport ten przedstawia stan za ostatni pełny rok kalendarzowy i przygotowany jest przez eksperta indywidualnie dla każdego miasta. Zawiera on ogólną diagnozę stanu miasta oraz identyfikację Hot&CoolSpots - rejonów miasta o największych potrzebach i potencjałach adaptacyjnych.
Narzędzie to będzie stanowić duże wsparcie dla jednostek organizacyjnych w mieście, które na poziomie taktycznym opracowują np. założenia do dokumentów strategicznych, odpowiadają za przygotowanie Miejskiego Planu Adaptacji i wdrożenie strategii adaptacji miasta do zmiany klimatu.
W imieniu Konsorcjum zapraszamy do współpracy. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, to zachęcamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego dostępnego pod poniższym adresem:
https://form.jotform.com/241641839415358
Realizujący projekt zapewniają, że chętnie spotkają się online i opowiedzą więcej o szczegółach projektu i potencjalnej współpracy a także odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania (kontakt: mail: daniel.starczewski@gridw.pl lub tel: 505 857 525).
Więcej informacji na temat projektu (oraz konsorcjum realizującego projekt) można znaleźć na stronie internetowej:
https://www.mggpaero.com/lifecoolcity.html
Projekt LifeCoolCity jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE+ oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt jest realizowany przez konsorcjum w składzie: MGGP Aero Sp. z o.o. (lider projektu), Urząd Miejski Wrocław, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Ingenieurgesellschaft Prof. Dr. Sieker mbH.