ZMP i UMP z ukraińskimi samorządami wspólnie o odbudowie i przyszłości
25 czerwca na Ukraine Recovery Conference w Gdańsku podpisany został list intencyjny o współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy, a także rozwoju lokalnego oraz integracji europejskiej miast i społeczności położonych w strefie przyfrontowej na Ukrainie.
foto-www-UCR_główne.jpg

Porozumienie zawarli przedstawiciele organizacji samorządowych z Polski i Ukrainy. Związek Miast Polskich reprezentowany był przez Andrzeja Pietrasika, burmistrza Płońska, Unia Metropolii Polskich - przez Tomasza Fijołka, dyrektora ds. legislacji UMP, a w imieniu Stowarzyszenia Miast i Gmin Przyfrontowych list podpisał mer Charkowa Ihor Terechow.

Wszystkie trzy organizacje samorządowe podkreśliły, że partnerstwo między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą oparte jest na wspólnych wartościach demokratycznych, europejskiej solidarności, wzajemnym zaufaniu oraz wspólnej wizji bezpiecznej, odpornej i prosperującej Europy. Jednocześnie podkreślono niezwykłą odporność, jaką wykazują społeczności ukraińskie w obliczu trwającej agresji Rosji i oraz ich kluczową rolę w utrzymaniu demokratycznego sprawowania władzy, świadczeniu podstawowych usług publicznych, ochronie społeczności, wspieraniu działalności gospodarczej oraz zachowaniu spójności społecznej w wyjątkowo trudnych warunkach. Odporne i dobrze prosperujące gminy ukraińskie mają zasadnicze znaczenie nie tylko dla pomyślnej odbudowy Ukrainy, ale także dla długoterminowego bezpieczeństwa, stabilności, rozwoju gospodarczego i demokratycznej przyszłości Europy.

W dokumencie zwrócono uwagę na wkład polskich miast i obszarów metropolitalnych w pomoc dla Ukrainy, ukraińskich gmin i obywateli Ukrainy od początku pełnej inwazji Rosji, a także na rosnącą rolę miast i regionów metropolitalnych w radzeniu sobie ze współczesnymi wyzwaniami związanymi z odpornością, bezpieczeństwem, konkurencyjnością gospodarczą, dostosowaniem do zmian klimatu, transformacją energetyczną oraz integracją społeczną.

Wymieniono priorytety strategiczne, których dotyczyć będzie zapisana w liście intencyjnym współpraca. Są nimi: odbudowa i rekonstrukcja, rozwój gospodarczy i inwestycje, odporność i bezpieczeństwo, integracja europejska, partnerstwa samorządowe, a także widza i innowacje.

Dokument zakłada rozwój współpracy między miastami w kluczowych obszarach odbudowy, tj. przygotowanie projektów inwestycyjnych, wzmacnianie kompetencji samorządów oraz wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania i świadczenia usług publicznych.

Podpisany w Gdańsku list to także sygnał gotowości do długofalowej współpracy i rozwijania konkretnych inicjatyw na poziomie lokalnym.

Kolejnym etapem będzie wspólna praca nad projektami, które będą mogły być finansowane i wdrażane w najbliższych latach.

Podpisując dokument strony potwierdziły swoje wspólne zaangażowanie na rzecz zacieśnienia współpracy między samorządami lokalnymi w Polsce i na Ukrainie oraz wspierania odpornej, demokratycznej, bezpiecznej, dostatniej i europejskiej przyszłości dla społeczności ukraińskich.

Poniżej w załączeniu pełny tekst listu intencyjnego.

Załączniki:
List intencyjny


POZOSTAŁE ARTYKUŁY