Projekt „Zwiększenie zrównoważonej mobilności mieszkańców ChOF” uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Działania 3.1 Zrównoważona mobilność miejska. Chełm jest jednym z pięciu miast, którym przyznano wsparcie finansowe w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Obecnie trwa procedura związania z podpisaniem umowy o dofinansowanie.
Wcześniej chełmski samorząd ogłosił postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy zadania. Wpłynęły trzy oferty, które obecnie są analizowane pod kątem prawnym i formalnym. W przypadku pozytywnego zakończenia procedury, nastąpi wyłonienie najkorzystniejszej z perspektywy miasta oferty.
W ramach budowy, przebudowy i modernizacji infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego będzie przeprowadzona m.in.: modernizacja zajezdni (budowa budynków oraz infrastruktury niezbędnej do obsługi autobusów wodorowych), budowa pętli autobusowych wraz z budową pomieszczeń socjalnych dla kierowców wyposażonych w sanitariaty, modernizacja przystanków komunikacji miejskiej (budowa i przebudowa zatok postojowych, peronów przystankowych, budowa zielonych przystanków, wymiana wiat przystankowych), a także urządzenie terenów zielonych przy przystankach autobusowych.
W ramach digitalizacji systemu mobilności w mieście Chełm będzie przeprowadzona rozbudowa działającego już Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.
W 2025 sukcesywnie dostarczane będą natomiast autobusy wodorowe, na których zakup Miasto Chełm podpisało już umowę z wykonawcą – firmą Grupa Polsat Plus i ZE PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na około 100,4 mln złotych. Oferta złożona przez wyłonionego w postępowaniu wykonawcę opiewała natomiast na kwotę w wysokości 97 milionów złotych.