Czechowice-Dziedzice - Więcej zieleni
W utworzonym w mieście „Banku drzew” zostaną zgromadzone sadzonki drzew i krzewów, które będą przekazywane następnie właścicielom nieruchomości, zgłaszającym chęć posadzenia ich na swoich posesji.
bez-czarny-eva.jpg
fot. www.czechowice-dziedzice.pl

Zarządzenie burmistrza Czechowic-Dziedzic w tej sprawie zostało podpisane 20 kwietnia br.  i weszło w życie z dniem podpisania. Jak informuje organizujący program „Bank drzew” Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, każdy mieszkaniec gminy, który jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem nieruchomości ogrodzonej, może otrzymać sadzonki następujących gatunków drzew: brzoza pożyteczna, grab pospolity, wiśnia piłkowana, jarząb pospolity, dąb błotny, jodła koreańska - w liczbie do 10 sadzonek na jedną nieruchomość oraz następujące gatunki krzewów: dereń jadalny, leszczyna pospolita, bez czarny, rokitnik pospolity, kalina koralowa - również w liczbie do 10 sadzonek na daną nieruchomość.

Wydział zastrzega, że dostępne w „Banku drzew” sadzonki będą mogły stanowić różne odmiany wymienionych wyżej gatunków, zaś w kolejnych latach katalog dostępnych gatunków może być modyfikowany.

Wybrane gatunki drzew i krzewów, które będą dostępne w ramach czechowickiego „Banku drzew”, posiadają nie tylko walory dekoracyjne, ale przede wszystkim pełnią w środowisku ważne funkcje. W fazie kwitnienia i owocowania stanowią pokarm dla wielu gatunków zwierząt. Zaproponowane gatunki drzew i krzewów nie są przy tym gatunkami o szczególnych wymaganiach siedliskowych. Są gatunkami sprawdzonymi, niewymagającymi i będą cennym uzupełnieniem zieleni rosnącej na terenie naszej gminy.

Burmistrz Marian Błachut podkreśla, że ideą przedsięwzięcia jest zwiększenie liczby drzew na terenie naszej gminy, poprzez nieodpłatne przekazywanie sadzonek mieszkańcom, którzy następnie posadzą je na terenie swoich posesji. Nie ma przecież znaczenia, czy nowe drzewa pojawią się na terenie należącym do gminy czy na prywatnej posesji. Najważniejsze, że będzie ich więcej w otoczeniu. Gmina sięga po takie dodatkowe rozwiązanie, bo nadające się pod nowe nasady tereny należące do gminy są ograniczone i stale się kurczą. 

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY