Dodatek węglowy - będzie ciąg dalszy
W pierwszym spotkaniu informacyjnym online 25 sierpnia wzięło udział 1200 osób. Ustalono, że będą kolejne spotkania, ustawa zostanie znowelizowana, a na stronie internetowej resortu klimatu i środowiska pojawi się „podręcznik” dla gmin.
wegiel.jpg

W spotkaniu online, które miało służyć wyjaśnieniu licznych wątpliwości samorządowych związanych z przyjmowaniem przez gminy wniosków o wypłatę dodatku węglowego wzięło udział 1200 osób. Tak duże zainteresowanie udziałem w spotkaniu pokazuje, z jak wielkimi problemami i wątpliwościami dotyczącymi realizacji ustawy o dodatku węglowym borykają się miasta i gminy.

Spotkanie prowadził Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji. Ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska uczestniczyli w nim Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu wraz z naczelnikami w tym departamencie: Anną Bednarską oraz Jakubem Cyganem.

Zaznaczyli, że ustawa o dodatku węglowym oraz kolejny, już przyjęty przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw mają zapewnić wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewanych innymi niż gaz i węgiel źródłami energii, czyli np. pelletem, drewnem, LPG czy olejem opałowym.

- Wsparcie winno być zróżnicowane w zależności od źródła ogrzewania – wyjaśniała dyrektor Świderska.

Ogrom wyzwań

Jednocześnie przyznała, że największym problemem, który zaskoczył stronę rządową jest ogromna skala „magicznego” zwiększenia liczby gospodarstw domowych w Polsce, uprawnionych do dodatku węglowego. Przypomnijmy, że wynosi on 3 tysiące zł. Zdaniem przedstawicieli resortu klimatu i środowiska, gminy dysponują narzędziami pozwalającymi zweryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku. Wyjaśniali, że liczy się miejsce faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania obywatela, że dodatek przysługuje na jeden dom (nawet, jeśli właściciel ma kilka nieruchomości). Z kolei przedstawiciele gmin postulowali, by zastosować definicję gospodarstwa domowego z ustawy o pomocy społecznej, co pozwoli uniknąć wielu nadużyć.

Ze względu na ogromną liczbę pytań ustalono, że po ich analizie na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostanie umieszczony "podręcznik" dla gmin zawierający odpowiedzi na pytania.

Ustalenia - nowelizacja, odpowiedzi, spotkania

Ustalono, że konieczna będzie zmiana ustawy, choćby w celu wydłużenia z 30 do 60 dni terminu na wypłatę dodatku przez gminę. 

Ustalono też, że odbędą się kolejne spotkania rządowo-samorządowe w sprawie dodatku węglowego, gdyż na szereg pytań samorządowcy nie usłyszeli odpowiedzi. 

Na początku przyszłego tygodnia ma się spotkać w stosunkowo niewielkim gronie zespół roboczy, który punkt po punkcie omówi problematyczne kwestie. Mają w nim wziąć udział po stronie samorządowej przedstawiciele gmin - praktycy realizujący te zadania, a po stronie rządowej: przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego odpowiedzialni za Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (jako że o przyjęciu wniosku decyduje wcześniejsze złożenie deklaracji do CEEB o rodzaju ogrzewania stosowanego w budynku) oraz wojewodów, którzy będą przekazywali gminom dotacje na wypłatę dodatków.

Osobne spotkanie, w gronie samorządowym zostanie zorganizowane w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk radzenia sobie z problemami związanymi z przyjmowaniem wniosków i wypłatą dodatków węglowych.

Ponieważ zainteresowanie wyjaśnieniami projektodawców ustawy było ogromne, informujemy, że spotkanie zostało nagrane i można je odsłuchać na Facebooku Związku Miast Polskich:

https://www.facebook.com/ZwiazekMiastPolskich.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY