Dziedzictwo kulturowe – poszukiwane dobre praktyki
EUROCITIES poszukuje przykładów dobrych praktyk władz lokalnych i regionalnych w zakresie dziedzictwa kulturowego w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu wzajemnego uczenia się.
Eurocities-dzidzictwo_kulturowe.jpg
fot. culturalheritageinaction.eu

EUROCITIES, we współpracy z KEA, ERRIN, Europa Nostra i Radą Architektów Europy, zostało wybrane przez Komisję Europejską do wdrożenia w działaniu programu „Dziedzictwo kulturowe”, finansowanego przez Unię Europejską programu wzajemnego uczenia się w zakresie dziedzictwa kulturowego.

Jest to program, który umożliwi ponad 100 lokalnym i regionalnym decydentom politycznym wymianę wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, z naciskiem na partycypacyjne zarządzanie, ponowne wykorzystywanie i jakość działań. Projekt umożliwi miastom i regionom wzmocnienie ich polityki i inicjatyw w zakresie dziedzictwa kulturowego, a także opracowanie innowacyjnych rozwiązań służących ochronie dóbr dziedzictwa kulturowego.

Stworzony zostanie katalog 30 dobrych praktyk z miast, regionów, obszarów miejskich, pozamiejskich i wiejskich UE oraz zorganizowanych zostanie 12 wizyt typu peer-learning, w których weźmie udział ponad 20 uczestników na jedną wizytę (otwarte zaproszenie do uczestnictwa zostanie ogłoszone w maju/czerwcu 2020 r.).

Poszukiwanymi do udziału w programie „Dziedzictwo kulturowe" praktykami mogą być polityki, projekty, imprezy lub struktury organizacyjne tworzone przez władze lokalne i regionalne, wdrażane przez same władze lub przez inne lokalne podmioty.

Praktyki powinny mieć następujące cechy:

  • innowacyjność
  • inspiracja dla innych miast i regionów
  • rzeczywisty wpływ na otoczenie.

Dla kogo zaproszenie

Zaproszenie to jest otwarte dla administracji lokalnej i regionalnej każdej wielkości (obszarów wiejskich, miast średniej wielkości, dużych i stolic, regionów) z 27 krajów Unii Europejskiej.
W niektórych przypadkach kwestionariusz może zostać wypełniony w imieniu lokalnej/regionalnej administracji, na przykład przez uniwersytet, architekta lub lokalny/regionalny zainteresowany podmiot; w takim przypadku należy przedstawić pisemne potwierdzenie przez przedstawiciela lokalnej/regionalnej administracji w miejscu, z którego pochodzi dana praktyka.

Do jakich tematów powinny odnosić się praktyki?

Za dziedzictwo kulturowe uważamy „zasoby odziedziczone z przeszłości we wszystkich formach i aspektach - materialne, niematerialne i cyfrowe (zrodzone w formie cyfrowej i cyfrowej), w tym zabytki, obiekty, krajobrazy, umiejętności, praktyki, wiedzę i przejawy ludzkiej kreatywności, a także zbiory przechowywane i zarządzane przez podmioty publiczne i prywatne, takie jak muzea, biblioteki i archiwa”.

Jak będą wybierane praktyki?

Zespół ekspertów będzie stosował następujące kryteria:

  • Wizja strategiczna (czy dziedzictwo kulturowe jest priorytetem w polityce lokalnej/regionalnej?)
  • Powiązania z dokumentami strategicznymi UE
  • Wpływy i rezultaty
  • Potencjał w zakresie powtarzalności
  • Równowaga tematyczna pomiędzy 3 tematami, równowaga geograficzna i przestrzenna

Jak mogę zgłosić do udziału w programie dane praktyki?

Odpowiedz na wezwanie i odeślij je na adres culturalheritageinaction@eurocities.eu do 27 marca 2020 r.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY