Eco-Miasto 2023 - wyniki konkursu dla samorządów
Jubileuszowa, 10. edycja programu Eco-Miasto, której hasłem przewodnim było „Miasta. Ludzie. Przyszłość” zakończyła się konferencją poświęconą zielonej transformacji i wizji miast przyszłości, a także galą, na której ogłoszono wyniki konkursu.
20231010_110314.jpg

10 października 2023 r. odbyła się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik konferencja i uroczysta gala konkursu Eco-Miasto. Wydarzenia dały okazję do wysłuchania inspirujących wystąpień i dyskusji na temat zielonej transformacji i roli mieszkańców w budowaniu przyjaznych miast, odpornych na wyzwania przyszłości. O koncepcji Miasta 15-minutowego opowiedział jej twórca, profesor Carlos Moreno z paryskiej Sorbonny.  Koncepcja ta jest mocno obecna w politykach miejskich Unii Europejskiej, co przekłada się na możliwość finansowania tego typu rozwiązań w miastach.

Podczas wieczornej gali zostały natomiast przyznane nagrody i wyróżnienia w konkursie dla samorządów zaangażowanych w zrównoważony rozwój miast.

Zwycięzcami w konkursie Eco-Miasto 2023 zostały:

W kategorii EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA, OZE, JAKOŚĆ POWIETRZA

  • Warszawa (miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców) za konsekwentne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej (program STOP SMOG, modernizacja oświetlenia ulicznego) oraz promowanie odnawialnych źródeł energii.
  • Konin (miasto do 100 tysięcy mieszkańców) za kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej budynków, a także za inicjatywę edukacyjną, wspierającą mieszkańców w poprawie efektywności energetycznej i redukcji zanieczyszczeń w gospodarstwach domowych.

W kategorii ODPADY, GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM

  • Poznań (miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców) za wysoki poziom recyklingu i innowacyjne działania związane z recyklingiem odpadów komunalnych, oraz m.in. projekt “Gratowiska”, który umożliwia ponowne wykorzystanie przedmiotów.
  • Kępno (miasto do 100 tysięcy mieszkańców) za efektywne działania zapobiegające powstawaniu odpadów, w tym "klamotowisko" oraz za kampanie edukacyjne promujące odpowiedzialną gospodarkę odpadami.

W kategorii ZIELONO-BŁĘKITNA INFRASTRUKTURA

Jury zdecydowało nie przyznać nagrody głównej w grupie miast powyżej 100 000 mieszkańców,

  • Niepołomice (miasto do 100 tysięcy mieszkańców) nagroda za projekt "Błonia Niepołomickie" czyli nowy park o powierzchni prawie 6 ha, ulokowany niedaleko Zamku Królewskiego.

W kategorii ZRÓWNOWAŻONA MOBILNOŚĆ

  • Rybnik (miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców) za innowacyjne podejście do transportu zbiorowego, w tym zakup autobusów elektrycznych oraz budowę ogólnodostępnej stacji zasilania pojazdów wodorem. Miasto prowadzi także działania zachęcające mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego.
  • Ostrowiec Świętokrzyski (miasto do 100 tysięcy mieszkańców) za zaangażowanie w rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej, inwestycje w infrastrukturę i usługi transportu publicznego, a także za konsekwentne podejście do ekologicznego transportu.

Wyróżnienia przyznano miastom:

  • Poznań za kompleksowe podejście do planowania zielono-błękitnej infrastruktury, obejmujące adaptację do zmian klimatycznych, ochronę różnorodności biologicznej oraz aktywne zaangażowanie i edukację społeczeństwa.
  • Piaseczno za dbałość o naturalne siedliska przyrodnicze w tkance miasta oraz za głębokie zrozumienie problemów środowiskowych.
  • Gdynia za wieloletnie inicjatywy promujące rozwój ruchu rowerowego.
  • Kraków za kompleksowe podejście do gospodarki odpadami oraz za prowadzenie licznych działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców

Nagrody specjalne partnerów strategicznych projektu:

  • Nhood Polska przekazało 12 000 zł na szkolenia z zakresu zrównoważonego rozwoju dla Piaseczna
  • Renault Polska umożliwi miesięczne użytkowanie elektrycznego auta Renault Megane władzom miast Rybnika i Ostrowca Świętokrzyskiego
  • Fundacja Veolia postanowiła przyznać swoje nagrody dla Poznania i Warszawy - zakup krzewów i sfinansowanie ich nasadzeń, w miejscach wskazanych przez Miasta.

Organizatorami programu Eco-Miasto są UNEP/GRID-Warszawa i Ambasada Francji w Polsce, a Związek Miast Polskich oraz działający w jego strukturach Krajowy Punkt URBACT wspierają konferencję Eco-miasto od samego jej początku, poprzez udzielanie patronatu. 

Podziękowania za wieloletnią współpracę w Programie Eco-Miasto otrzymał podczas uroczystej Gali Aldo Vargas-Tetmajer, koordynator Krajowego Punktu Urbact.

Relację z X jubileuszowej konferencji Eco-Miasto zamieścimy w październikowym numerze „Samorządu Miejskiego”.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY