Gdynia i Poznań z europejską nagroda za dostępność
Gdynia i Poznań to laureaci tegorocznego europejskiego konkursu Access City Award, który nagradza miasta za dostępność dla wszystkich, niezależnie od sprawności, wieku czy mobilności
Acces_City_Aword.jpg
fot. gdynia.pl

Gdynia zdobyła III nagrodę za podejmowanie działań na rzecz społecznej świadomości na temat niepełnosprawności oraz stałe doskonalenie się. Poznań został wyróżniony za dostępność usług publicznych w czasie pandemii.

W organizowanym przez Komisję Europejską od 2010 roku konkursie Access City Award mogą brać udział wszystkie miasta Unii Europejskiej powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Do rywalizacji przystępuje ścisła elita, która na znoszeniu barier zjadła zęby. W tegorocznej edycji wzięło udział 50 miast.
Finałowa szóstka to już crème de la crème, przykład najlepszych praktyk. Z ich doświadczeń mogą czerpać tysiące europejskich miast, uczyć się od nich, jak zagwarantować równy dostęp do praw podstawowych, poprawiać jakość życia mieszkańców, zapewnić równy dostęp do wszystkich zasobów i atrakcji, jakie mają do zaoferowania miasta.
Dzielenie się tymi doświadczeniami z mniej zaawansowanymi w znoszeniu barier miastami jest szczególnie istotne, bo czterech na pięciu Europejczyków mieszka właśnie w miastach. Jedna piąta z nich, czyli 120 milionów, żyje z jakąś formą niepełnosprawności, a europejskie społeczeństwo starzeje się.

W tegorocznej edycji Access City Award do finału weszły: Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), Gdynia, Jönköping (Szwecja), Komotini (Grecja) i Poznań.

Spośród sześciu finalistów Poznań został wyróżniony za dostępność usług publicznych w czasie pandemii. Jurorzy docenili zwłaszcza pomoc dla seniorów, osób samotnych i z niepełnosprawnościami. Za szczególną dostępność pod względem turystycznym, co jest istotne dla regionu i gospodarki, oraz podejście holistyczne do dostępności specjalne wyróżnienie przypadło Komotini. Kolejne wyróżnienie trafiło do miasta, które wykazało się szczególnym postępem w zakresie zabudowy - Florencji, miasta z wąskimi uliczkami i licznymi zabytkami.
I nagroda przypadła Jönköping. To szwedzkie miasto nad malowniczym jeziorem, w którym kwestia dostępności stanowiła wielkie wyzwanie. II nagrodę otrzymało Bremerhaven - miasto, które ma podejście kompleksowe i zajmuje się wszystkimi rodzajami dostępności. Gdynia uplasowała się na III miejscu podium. Została doceniona za budowanie wśród mieszkańców świadomości na temat niepełnosprawności i barier z nią związanych. To bardzo ważne działania, bo osoby w pełni sprawne i mobilne często nie zastanawiają się nad codziennymi ograniczeniami, jakie spotykają osoby z niepełnosprawnościami.

Więcej o nagrodzie dla Gdyni – tutaj

Więcej o nagrodzie dla Poznania – tutaj


POZOSTAŁE ARTYKUŁY