Gdynia - Z grantem od Bloomberg Philanthropies
Gdynia znalazła się wśród 19 europejskich miast, które otrzymały grant od Bloomberg Philanthropies na transformację przestrzeni publicznych i poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Gdynia_z_grantem.jpg
fot. gdynia.pl

Wszystko w ramach programu Asphalt Art Initiative, który ma na celu rewitalizację wybranych obszarów miasta przez działania artystyczne i społeczne. Dotacja w wysokości 25 tysięcy dolarów zostanie przeznaczona na realizację projektu „Koda”. Zakłada on stworzenie muralu i bezpiecznej przestrzeni przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 53 na Wzgórzu św. Maksymiliana.

Asphalt Art Initiative to program, który promuje wizualne działania artystyczne na drogach, placach, skrzyżowaniach, chodnikach i innych przestrzeniach miejskich, z których korzystają piesi. Chodzi o to, aby wykorzystać sztukę i design w celu poprawy jakości infrastruktury (zwłaszcza drogowej), zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców, ożywienia niektórych obszarów miejskich i aktywizacji lokalnej społeczności. W jego ramach wybrane miasta dostają dotacje na transformację ulic i przestrzeni publicznych przez wdrożenie rozwiązań, które łączą w sobie funkcjonalność i wysokie walory estetyczne.
Tegorocznych zdobywców grantów ogłoszono na początku października podczas szczytu Bloomberg CityLab 2022 w Amsterdamie. Tym razem wyróżniono 19 europejskich miast. Wśród nich jest Gdynia. Miasto doceniono w kategorii „Poprawa bezpieczeństwa pieszych”. W efekcie Gdynia otrzyma 25 tysięcy dolarów na realizację projektu „Koda”. Ma on na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 53 na Wzgórzu św. Maksymiliana.

– W szkole uczą się dzieci niesłyszące i niedosłyszące. Chcemy stworzyć dla nich atrakcyjne miejsce, w którym będą mogły miło i bezpiecznie spędzić czas na świeżym powietrzu, a przy okazji otworzyć się na otaczający je świat. W ramach akcji powstanie mural poziomy z elementami sensorycznymi – mówi Adam Chyliński, inicjator projektu.

Przedsięwzięcie zakłada włączenie dzieci głuchych w życie okolicy. Ma też uwrażliwić lokalną społeczność i pokazać, jakie są potrzeby tej grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 53. Dlatego w realizację projektu będą zaangażowani nauczyciele, rodzice, dzieci oraz okoliczni mieszkańcy.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY