Już po raz 27. posprzątaliśmy Polskę!
Ponad tonę odpadów zebrano w miniony weekend w samych tylko Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu podczas 27. Finału Akcji Sprzątania Świata. W całej Polsce trwały w tych dniach akcje terenowe.
Ochrona środowiska
Sprz_tanie__wiata-fb_Fund_Nasza_Ziemia-fina_1.jpg
fot. Fb Fundacji Nasza Ziemia

18, 19 i 20 września 2020, czyli tradycyjnie w trzeci weekend września, Fundacja Nasza Ziemia wyruszyła na akcje terenowe do Warszawy, Wrocławia i Poznania, by nie tylko sprzątać, ale również po raz 27. koordynować największą akcję ekologiczną Sprzątanie świata-Polska. Hasło tegorocznej Akcji: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” graficznie zamknął, w jak zawsze znakomity plakat, Andrzej Pągowski, który od 25 lat wspiera Fundację Nasza Ziemia jako ambasador i darczyńca. Zespół Fundacji Nasza Ziemia podczas finałowych akcji terenowych zebrał ponad tonę (1025kg)! odpadów porzuconych na warszawskich brzegach Wisły, we wrocławskim Lasku Pilczyckim, czy na dnie Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu.  

18 września. Dzień Pierwszy Finału 

Jak co roku, tak i tym razem, w pierwszym dniu finału Akcji Sprzątanie świata-Polska, w Warszawie, pod wodzą JE Ambasadora Australii Mr Lloyda Brodricka, wraz z przedstawicielami 23 Ambasad, posprzątano brzegi rzeki Wisły. Efektem akcji terenowej, w której uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli Ambasad, było ponad pół tony (525 kg) śmieci. Sprzątanie z Ambasadami to symboliczny komunikat: losy Matki Ziemi to sprawa międzynarodowa. A jest o co się troszczyć. Nad brzegami stołecznej rzeki królują butelki szklane i plastikowe, jednorazowe grille, opakowania po chipsach. Wolontariusze wyłowili nawet zatopioną hulajnogę.

Piątek, to również dzień, kiedy na swoje akcje terenowe wyruszają szkoły w całej Polsce. 24 września na stronie tegorocznej edycji Akcji zarejestrowanych było 1534 Koordynatorów grup lokalnych. Zwykle są to Nauczyciele, ale też liderzy grup hobbystycznych czy sąsiedzkich. W tym roku było ich więcej o ponad 200 w stosunku do roku ubiegłego. Z powodu pandemii szkoły mogły również wybrać w zgodzie z obostrzeniami i wewnętrznymi regulaminami związanymi z pandemią Covid - 19: albo akcję terenową, albo projekt edukacyjny przygotowany przez zespół metodyczny Fundacji Nasza Ziemia. Zarejestrowano 2000 pobrań Informatora Akcji oraz 645 pobrań materiałów edukacyjnych do przeprowadzenia na lekcji w klasie.

19 września. Dzień Drugi Finału 

Drugiego dnia Finału organizatorzy Akcji zachęcali Polaków do posprzątania swojego kawałka Polski, bo czyż nie mamy w zwyczaju w sobotę otwierać okien, wyciągać odkurzaczy, akcesoriów do sprzątania i ruszać całą rodziną na wielkie sprzątanie naszych domów i mieszkań? Była to SOBOTA DLA ZIEMI. Posprzątano piękny Lasek Pilczycki we Wrocławiu. W gronie Przyjaciół Fundacji Nasza Ziemia: Wiceprezydenta Wrocławia Adama Zawady, Stowarzyszenia Eko Unia, Stowarzyszenia Akcja Miasto, mieszkańców dzielnicy Pilczyce i Maślice oraz pracowników z rodzinami reprezentujących firmę Kaufland, zebrano ponad 440 kg śmieci.

20 września. Trzeci Dzień Finału 

Od samego początku, czyli od 1994 roku, trzeci dzień Akcji to przede wszystkim wielkie podziękowanie wszystkim uczestnikom, którzy zarejestrowali się w Akcji i wspólnie z Fundacją posprzątali swój kawałek Polski. Pandemia Covid 19 uniemożliwiła realizację pierwotnych planów, czyli koncertu na zakończenie 27. edycji Akcji. Jednak życie napisało nie mniej ekscytujący scenariusz. Oto w trzecim dniu Finału uczestnicy Akcji dali nura pod powierzchnię pięknego Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Wraz z 20 nurkami zaproszonymi przez Magazyn Perfect Diver wyciągnęli w niecałą godzinę przy bardzo ograniczonej widoczności 65 kg śmieci! Buty, okulary słoneczne, akcesoria plażowe towarzyszyły tradycyjnym odpadom takim jak: szklane i plastikowe butelki czy opona samochodowa. 

W roku 2020 szczególną uwagę poświęcono plastikowi, czyli odpadom z tworzyw sztucznych. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa duże ilości produktów wytworzonych z tego surowca: jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. A przecież możemy zastanowić się nad redukacją lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych produktów. Podczas Akcji zachęcano uczestników do rezygnacji z popularnej foliówki wręczając uczestnikom woreczki na warzywa i owoców, które uszyte zostały z niepotrzebnych już materiałów reklamowych Akcji: flag czy winderów. Organizatorzy sprzątania Polski mają nadzieję, że hasło 27 Akcji, zainspiruje Polaków do zmian w życiu codziennym, a wybierając się na wycieczkę, urlop, piknik czy na spacer zabierzemy ze sobą z powrotem i poprawnie zutylizujemy każdy zużyty i już niepotrzebny odpad: od butelki po napoju po jednorazowe chusteczki. Bo przecież w parkach, lasach, na plażach powinniśmy czerpać z natury wytchnienie, a nie zabijać ją naszymi odpadami. 

Efekt akcji terenowych 27 Akcji Sprzątanie świata-Polska zrealizowanych przez zespół Fundacji Nasza Ziemia: 3 671 kg śmieci zebranych selektywnie w 13 lokalizacjach w Polsce. 

Na sprawozdania Koordynatorów z akcji terenowych realizowanych w Polsce zespół Akcji czeka do końca września.

Związek Miast Polskich był partnerem tegorocznej Akcji.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY