Kielce - Pakiet Antykryzysowy dla Organizacji Pozarządowych
Po pakiecie pomocy dla przedsiębiorców, miasto rozszerza działania na organizacje obywatelskie i proponuje m.in. dotacje, czynsz za złotówkę, wsparcie ekspertów, zmiany harmonogramów i kosztorysów
rynek__2_.jpg
fot. Archiwum UM

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta, po propozycjach jednego z radnych przedstawia Pakiet Antykryzysowy dla Organizacji Pozarządowych.

- W marcu zaprezentowaliśmy pakiet pomocy dla kieleckich przedsiębiorców, ale dostrzegliśmy potrzebę, by rozszerzyć nasze działania. Epidemia koronawirusa dotyka również organizacje obywatelskie, które w obliczu aktualnej sytuacji potrzebują wsparcia. Dlatego w ramach naszych kompetencji i możliwości, przygotowaliśmy stosowne propozycje, które pozwolą organizacjom pozarządowym przejść przez ten trudny okres - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

- Miejska Rada Pożytku, na mój wniosek, jednogłośnie przyjęła uchwałę o potrzebie utworzenia pakietu. Wprowadzenie pakietu dla organizacji to ważna i potrzebna decyzja. W czasie kryzysu miasto nie zapomina o społecznikach, którzy na co dzień działają na rzecz kielczan - mówi radny Michał Braun.

Miasto wprowadza ułatwienia dla NGO'sów w zakresie realizacji zadań zleconych przez miasto:

  • umożliwienie aktualizacji harmonogramów realizacji zadań
  • możliwość realizacji zadań w całym okresie trwania umowy
  • urealnienie wskaźników realizacji zadań
  • korekty kosztorysów realizowanych zadań
  • umożliwienie korekty zaplanowanych w zadaniu działań
  • uznanie w określonych sytuacjach pracy zdalnej, jako dopuszczalnej formy realizacji zadania
  • uznanie za kwalifikowalne kosztów poniesionych w toku realizacji zadania, które nie zostały w pełni zrealizowane (np. opłaty za wynajem sal, w sytuacji gdy wydarzenie nie mogło się odbyć, a odzyskanie wpłaconej zaliczki jest niemożliwe)
  • aneksowanie umów wraz z wydłużeniem terminów realizacji zadań do końca 2020 r.
    wydłużenie czasu potrzebnego do rozliczenia projektu z jednoczesnym powiadomieniem o tym fakcie organizacji

    Będzie istniała możliwość realizacji elementów zadań zleconych przez zastąpienie planowanych spotkań, zajęć lub szkoleń działaniami w formie zdalnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

    „Czynsz za złotówkę” dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność
    w lokalach należących do miasta (organizacje powinny złożyć wniosek do MZB, MOSiR, GEOPARK) na zasadach takich samych jak dla przedsiębiorców.

    Utworzone Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości 2020 rozszerza działalność
    o wsparcie eksperckie organizacji pozarządowych chcących skorzystać z pomocy udzielanej w ramach Tarczy Antykryzysowej.

    Organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność związaną ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19, niosących pomoc chorym, osobom w kwarantannie czy osób szczególnie narażonym na zakażenie, mogą składać wnioski o dotację takich działań w trybie pozakonkursowym tzw. małych grantów.

    POZOSTAŁE ARTYKUŁY