Konferencja Eco-Miasto - W kierunku miejskiej rezyliencji
Jak co roku jesienią, w Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się konferencja Eco-Miasto. 24 października spotkają się przedstawiciele samorządów, eksperci w rozwoju miast oraz przedsiębiorcy. Rozmawiać będą na temat miejskiej rezyliencji.
Ochrona środowiska
ecomiasto-konfere.jpg

Miejska rezyliencja (miejska odporność) jest zdolnością systemu miejskiego — przedsiębiorstw, instytucji, organizacji i samych mieszkańców — do dostosowywania się do zmieniających się okoliczności zewnętrznych, tworzenia nowej równowagi i utrzymania kierunku rozwoju bez względu na zagrożenia i wstrząsy. Podejmowane podczas tegorocznej konferencji tematy będą próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak należy kształtować polskie miasta, aby były zdolne do adaptacji i utrzymania zrównoważonego kierunku rozwoju, w obliczu wyzwań środowiskowych i skutków zmian klimatu, mając ciągle na uwadze mieszkańców i ich poziom życia.

Od przeszło dziesięciu lat celem programu Eco-Miasto jest popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju wśród polskich miast. Organizatorzy programu: Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa, którzy wypełniają w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP), realizują ją co roku poprzez webinary i warsztaty, publikacje, konferencje i kolejne edycje konkursu dla samorządów miejskich, w którym najlepsze pro-środowiskowe projekty rywalizują o laur Eco-Miasta. Konkurs 11. edycji rozpoczął się 22 kwietnia 2024.

W tym roku tematem wiodącym jest budowanie rezyliencji miast. To bardzo ważne w kontekście kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Będziemy się nad tym tematem pochylali, łącząc go z odpowiedzią na jakość życia miast, a więc uwzględniając kwestie czystości powietrza, efektywności energetycznej, zrównoważonej mobilności czy też — bardzo związanej z miejską rezyliencją ­— zielonej infrastruktury — powiedziała otwierając 11. edycję programu dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska.

Tegoroczna edycja programu dedykowana jest wzajemnym powiązaniom systemów: społecznego i ekologicznego miast, ale też zróżnicowaniu wewnątrz miejskiego systemu społecznego, zwiększającemu zdolność adaptacyjną do zewnętrznych wyzwań.

Więcej informacji o konferencji, w tym program wydarzenia – TUTAJ.

Rejestracja trwa do 15 października.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY