Kraków - Rok zakazu palenia węglem i drewnem
Minął rok od wejścia w życie zakazu palenia węglem i drewnem na terenie miasta. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce został objęty tego typu przepisami. Jakość powietrza sukcesywnie się poprawia.
krak_w-strona.jpg
fot. krakow.pl

Miasto nie spoczęło na laurach i realizuje nowe projekty mające na celu zapewnienie mieszkańcom oddychania jak najczystszym powietrzem.

– Kraków od wielu lat jest liderem w zakresie działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Mija rok od obowiązywania na terenie miasta uchwały antysmogowej, która zakazuje stosowania paliw stałych w obszarze administracyjnym gminy miejskiej Kraków. Przez połowę ostatniej dekady walka ze smogiem gwałtownie przyspieszyła dzięki zaangażowaniu mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz samorządowych – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Uchwała „krakowska” była nie tylko konsensusem politycznym, ale przede wszystkim społecznym. – Pomimo wielu obaw dotyczących osób najgorzej sytuowanych, które mogą nie sprostać nowym przepisom, udało się przeprowadzić swoistą rewolucję i wymienić kilkadziesiąt tysięcy starych pieców. Należy jednocześnie pamiętać, że dotacje nie ograniczały się wyłącznie do samej zamiany paleniska na ekologiczne źródło ciepła, ale również na celowej pomocy związanej z dopłatami do rachunków, wsparciu w zakresie termomodernizacji, pomocy doradczej i prawnej – zaznacza Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Sukcesywnie zmniejsza się stężenie pyłów zawieszonych, a efekt pandemii COVID-19 poprzez mniejszych ruch samochodowy spowodował także obniżenie ilości toksycznych tlenków azotu w powietrzu, będących wynikiem tzw. emisji komunikacyjnej. Władze Krakowa postawiły na działania twarde, skuteczne, efektywne, których diagnoza została również określona w programie ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego (POP), a Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2018 roku potwierdziła ich właściwą skalę i tempo.

Przed nami kolejne zadania – realizacja nowego POP-u, który jest obecnie aktualizowany, stałe kontrole straży miejskiej w tych lokalizacji, gdzie jeszcze mogą występować naruszenia uchwały antysmogowej oraz działania na rzecz ograniczenia emisji z transportu – zapowiada Ścigalski.

Miasto dzieli się również doświadczeniami z gminami ościennymi. Kraków i gminy sąsiadujące, wchodzące w skład stowarzyszenia Metropolia Krakowska, mogą osiągnąć znaczące efekty w postaci niwelowania zanieczyszczeń znajdujących się w atmosferze.
Po 1 września 2019 r. miasto prowadziło szereg działań, tj. kontrole przestrzegania zakazu czy aktywną edukację ekologiczną. Regularne kontrole palenisk domowych prowadzone były w sezonie grzewczym (od września 2019 r. do marca 2020 r.). Przeprowadzono ponad 7 tys. kontroli przestrzegania zakazu.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY