Łeba - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego coraz bliżej
Wmurowano już kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Będzie to obiekt unikatowy w skali kraju.
_eba-budowa_muzeum_2.jpg
fot. leba.eu

Od października 2020 trwa w Łebie budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Muzeum będzie położone w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego, obok promenady i kanału portowego. Otwarcie dla zwiedzających jest zaplanowane latem 2024.

Gmach muzeum będzie miał nowoczesną i dynamiczną formę. Będą w nim zastosowane ekologiczne rozwiązania, maksymalnie ograniczające zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Powierzchnie wystawowe będą miały powierzchnię ponad sześciu tysięcy m². Według ministerstwa: „Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm”.

Planowany koszt budowy wyniesie około 40 milionów złotych.

Ekspozycja będzie się skupiać głównie na chronologiczno-tematycznym przedstawieniu wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (w tym obiekty wydobyte w czasie badań) oraz zaprezentowaniu szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego (fauna i flora Bałtyku, rybacy i ich kultura, porty rybackie oraz ratownictwo morskie).

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY