Łódź - Ogrody warzywne
Społeczne ogrody warzywne w Łodzi to wspólna akcja Łodzi i Zespołu Szkół Rzemiosła. Do końca maja można się zgłaszać do programu i dostać wsparcie w założeniu własnego ogrodu.
__d__ogr_d.jpg
fot. Arch. UM Łódź

- Miasto rozpoczyna z Zespołem Szkół Rzemiosła z Żubardzkiej 2, specjalizującym się m.in. w ogrodnictwie, akcję zakładania ogrodów. W ten sposób wpisujemy się w działania edukacyjne mieszkańców jak i dla uczniów tejże szkoły. Opieka nad ogrodami będzie częścią zajęć praktycznych dla nich, a zajęcia takie są integralną częścią nauki zawodu - mówi Anna Wierzbicka dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

- Jesteśmy jedyną łódzką szkołą, która kształci techników ogrodników i techników architektury krajobrazu. Zatem nasze zaangażowanie w tę akcję wydaje się oczywiste. Wsparcie merytoryczne odbędzie się za sprawą naszych uczniów, nauczycieli i ogrodników. Planujemy także specjalne pokazy dla dzieci – Marcin Józefaciuk dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła.

Wspólna akcja Urzędu Miasta i Zespołu Szkół Rzemiosła, będzie polegała na zorganizowaniu co najmniej 15 ogrodów społecznych - zapewnieniu materiału roślinnego, sadzonek warzyw, ziół i ewentualnie owoców, które mogą być z powodzeniem siane lub sadzone w czerwcu (uwzględniając max kwotę 2 tyś zł na jeden ogród), zapewnieniu niezbędnych materiałów do budowy ogrodów w tym odpowiedniej do upraw ziemi, podłoża, nawozu, ewentualnych skrzynek, rozsad i narzędzi a także przeprowadzeniu warsztatów i szkolenia w czasie zakładania ogrodów społecznych kierowanych do mieszkańców, wnioskodawców dla których ogrody zostaną przygotowane a następnie nadzorowaniu upraw i pomoc w utrzymaniu ogrodów społecznych/warzywnych w odpowiedniej kondycji z zaangażowaniem uczniów szkoły w celu uzyskania umiejętności praktycznych. Zadaniem mieszkańców będzie dbanie o ogród, podlewanie i pielęgnacja oraz korzystanie z upraw.

- Ogrody społeczne to jedna z rekomendacji mieszkańców w ramach Łódzkiego Panelu Obywatelskiego Zieleń w mieście. Nasi mieszkańcy przyjrzeli się takim ogrodom w innych miastach polskich i europejskich i uznali, że też takie chcą w naszej przestrzeni a my wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom – zapewnia Agata Burlińska, z-ca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

- Społeczne ogrody warzywne to sposób na ekologiczne uprawy miejskie i doskonała okazja do integracji sąsiedzkiej, wymiany doświadczeń, aktywności na powietrzu - dodaje Agnieszka Pietrzak z Wydziału Kształtowania Środowiska.

- Pierwszy ogród warzywny powstał z inicjatywy sąsiadów z Senatorskiej 50/52, którzy już przed majówką rozpoczęli swoje ekologiczne uprawy ze wsparciem Miasta. Kolejny ogród planujemy we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Radogoszcz Wschód. Na kolejne zgłoszenia czekamy do 31 maja – dodaje Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.


Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY