Łódź - Otwarcie najnowocześniejszego ZOO w Europie
Największy słoń indyjski w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie czy rekordowych rozmiarów krokodyle gawialowe. Łódzkie Orientarium 29 kwietnia otwiera swoje drzwi dla zwiedzających.
__d_-ZOO2.jpg
fot. uml.lodz.pl

Prace przy realizacji Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. W tym czasie powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym zoo ponad 550) – to wszystko będzie można zobaczyć już 29 kwietnia.

Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów.

Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się ponad 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie.

Misją zoo jest zapewnienie jak najlepszych warunków hodowanym, często krytycznie zagrożonym wyginięciem, gatunkom zwierząt. – Zakup specjalistycznej karmy, profesjonalna opieka weterynaryjna, urozmaicanie wybiegów – to tylko część długiej listy kosztów, które trzeba ponieść. Każdy z odwiedzających może dołożyć swoją cegiełkę i mieć wkład w ochronę przyrody – mówi Arkadiusz Jaksa, prezes ogrodu.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY