Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin wraz ze swoją niepowtarzalną energią i inspirującymi pomysłami młodych ludzi stworzył najciekawszy w Europie program działań. Ilość zaplanowanych w nim wydarzeń oraz wartość środków przeznaczonych na ich realizację, pokazują skalę przedsięwzięcia.
– Dziś mamy powód do wielkiego świętowania. Lublin został wybrany Europejską Stolicą Młodzieży 2023. Dzięki kilkumiesięcznym staraniom wielu zaangażowanych osób, uda się zrealizować bogaty program działań, który otworzy młodym ludziom przestrzeń do realizacji ich marzeń, różnorodnych pasji i aspiracji. Chcemy zapewnić młodzieży realny wpływ na współtworzenie i rozwój różnych elementów miasta z korzyścią dla całej społeczności. Lublin potrzebuje kolejnych, spójnych i interdyscyplinarnych projektów dla młodzieży. Współpraca na rzecz tworzenia miasta przyjaznego młodym wpisuje się w najnowsze cele rozwoju Lublina. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom, których starania doprowadziły nas do wielkiego finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 roku. Gratulujemy miastu Baia Mare zajęcia II miejsca, mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości współpracować przy realizacji różnych projektów na rzecz młodych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Miasta, które startowały w konkursie do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 to Baia Mare (Rumunia), Izmir (Turcja), Kazań (Rosja), Lublin (Polska), Poznań (Polska) oraz Lwów (Ukraina). W marcu 2020 r. na krótkiej liście pozostały Baia Mare (Rumunia), Kazań (Rosja) i Lublin. Finałowa multimedialna prezentacja przedstawiająca kandydaturę Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 przygotowana w oparciu o złożoną wcześniej aplikację konkursową, została zaprezentowana przed Panelem Ekspertów 16 listopada 2020r. za pośrednictwem platformy Zoom. Po prezentacji odbyła się runda ostatecznych pytań.
– Aplikacja finałowa to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób, który bardzo mocno i profesjonalnie zaangażował się w ten ważny projekt. W zespołach roboczych pracowali także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Już ubiegając się o tytuł ESM widzieliśmy jak sam proces wprowadza pozytywne zmiany i nowe możliwości, zachęca do aktywnego udziału, promuje wolontariat, wspiera różnorodność i integrację, wzmacnia organizacje młodzieżowe oraz łączy młodych ludzi. Dziękuję wszystkim za ten twórczy czas. (...) – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Aplikacja, którą Miasto Lublin złożyło w konkursie o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży koncentruje się na trzech obszarach: Miasto dla Młodzieży, Młodzież dla Miasta oraz Młodzież i Miasto.