Miasto (nie) dla seniora
12 i 13 marca były dniami aktywnymi i pełnymi wrażeń dla członków dwóch sieci wymiany doświadczeń EMPIRIE: Miasto Obywateli i Miasto Dostępne. Tym razem zespoły gościły w Kędzierzynie-Koźlu. Tematem głównym spotkania było „Miasto (nie) dla seniora”.
c384da89-fbe5-432d-a648-be82efd347d5.jfif

Uczestnicy sieci mieli okazję przekonać się na własnej skórze, jak bardzo emocjonująca, pełna wyzwań, wzruszeń i zaskoczeń może być rozmowa z grupą osób goszczących w domu dziennego pobytu. Podczas dwóch wspólnie spędzonych godzin w dwóch rożnych lokalizacjach z podziwem obserwowaliśmy, jak praktycy partycypacji w podziale na zadania i role, uzbrojeni w przygotowany wspólnie scenariusz, moderują ożywione międzypokoleniowe dyskusje prowadzące do zaskakujących wniosków i przybliżające nas do zrozumienia potrzeb tak ważnej dla nas grupy, jaką są osoby starsze. Przyświecało nam motto - nic o Was bez Was.

Jak zawsze uczymy się dzięki praktyce i w kontakcie z mieszkańcami naszych miast.

Uczestnicy spotkania zwiedzili ponadto Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz halę „Azoty”, gdzie na co dzień trenuje mistrzowska drużyna Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Oprac. Joanna Sikorska

Przypomnijmy, że Sieci Wymiany Doświadczeń Empirie są realizowane w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To unikatowe przedsięwzięcie Związku Miast Polskich oparte na popularnej idei sieciowania. Sieci są platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, zrzeszają przedstawicieli miast, które uczą się od siebie nawzajem i wypracowują nowe rozwiązania wokół określonych zagadnień, kluczowych z punktu widzenia rozwoju małych i średnich miast.

W pracach sieci EMPIRIE Miasto Obywateli oraz Miasto Dostępne i Sprawiedliwe uczestniczą przedstawiciele łącznie 17 miast. Są to: Cieszyn, Goleniów, Jarocin, Jasło, Kędzierzyn – Koźle, Krosno, Mielec, Opoczno, Przemyśl, Rydułtowy, Sokołów Podlaski, Starachowice, Tarnów, Zabrze, Zgierz, Złotów i Żary.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY