Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że w ciągu kilku miesięcy Polska z jednego z najbardziej jednorodnych narodowościowo państw Europy, stała się drugim po Turcji krajem goszczącym największą liczbę uchodźców na świecie. W ciągu paru tygodni mogliśmy zaobserwować jeden z najszybszych ruchów uchodźczych we współczesnych czasach, który całkowicie zmienił Polską rzeczywistość.
Główny impet tego napływu przyjęły polskie miasta, gdzie przeważająca część uchodźców zdecydowała się zatrzymać na dłużej i które w bardzo szybkim czasie musiały się odnaleźć w nowej roli gospodarzy dla uciekinierów i uciekinierek z Ukrainy.
Kryzys wywołany wojną jest szansą, aby w Polsce powstała dobra, praktyczna i kompleksowa polityka migracyjna i aby temat cudzoziemców w miastach nie był pomijany w politykach miejskich.
Podczas konferencji Europolis 2022 odbędzie się pierwsza publikacja raportu na temat polityki migracyjnej w Polsce, w szczególności w kontekście zmian i działań, które zaszły w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.
W raporcie zostaną uwzględnione takie zagadnienia jak: opis grup obcokrajowców mieszkających w Polsce oraz ich główne miejsca pobytu, skala migracji z i do Polski czy nastawienie polskiego społeczeństwa do imigracji do Polski. Ważnym elementem raportu będzie poruszenie takich kwestii jak wyzwania oraz praktyczne działania rządu RP, polskich JST i organizacji społecznych oraz nieformalnych inicjatyw obywatelskich, związanych z ostatnimi wydarzeniami migracyjnymi i wojną w Ukrainie.
Podczas konferencji Europolis 2022 raport będzie stanowił podstawę do dyskusji o wyzwaniach, problemach i potrzebach związanych z napływem cudzoziemców, w tym uchodźców, do polskich miast. Podsumowane zostaną również dotychczasowe inicjatywy dotyczące stworzenia spójnej polityki migracyjnej Polski i wypracowania odpowiednich strategii działania na szczeblu krajowym i regionalnym oraz przygotowane rekomendacje. Do wspólnej dyskusji zaproszeni zostaną samorządowcy, aktywiści, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji naukowych, przedsiębiorcy, pracownicy administracji rządowej i wszyscy zainteresowani rozwojem miast. Gośćmi będą m.in. prezydenci Katowic, Kielc, Lublina, Olsztyna, Warszawy i Wałbrzycha.
Konferencja odbędzie się online 22 listopada 2022 roku o godzinie 10.00. Aby wziąć w niej udział, prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego: REJESTRACJA.
Więcej informacji na: https://europolis.schuman.pl/europolis-2022/
Europolis to jedno z największych w Polsce cyklicznych spotkań na temat rozwoju miast, którego inicjatorami byli w 2013 roku Fundacja Schumana, m.st. Warszawa i Fundacja Konrada Adenauera. Do corocznej wspólnej dyskusji zaproszeni są samorządowcy, aktywiści, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji naukowych, przedsiębiorcy, pracownicy administracji rządowej i wszyscy zainteresowani rozwojem miast.
Dotychczasowe edycje wydarzenia dotyczyły tematów: w 2021 roku – miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu, w 2020 – miasta naprzeciw kryzysom, w 2019 – miasta dla młodych; w 2018 – miasto obywatelskie; w 2017 – miasto bezpieczne i otwarte; 2016 – zrównoważony rozwój miast; 2015 – miasta uczące się; 2014 – polityka klimatyczna oraz niskoemisyjne rozwiązania w miastach; 2013 – inteligentne miasto.