Nabór na wsparcie przygotowania planów ogólnych w gminach
16 maja rozpoczął się dla gmin nabór wniosków na działania w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Łącznie na pomoc w wdrożeniu reformy zaplanowano ponad 868 mln złotych.
planowanie_przestrzenne-Usplash.jpg
fot. Unsplash

Gminy mogą przeznaczyć pieniądze na przygotowanie i uchwalenie planu ogólnego gminy, gminnego programu rewitalizacji oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Nabór będzie prowadzony w systemie ciągłym i zakończy się 30 czerwca 2026 r. Środki przeznaczone na wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego w gminach pochodzą z zasobów Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Maksymalna wysokość dofinansowania zostanie oszacowana indywidualnie dla każdego wniosku za pomocą algorytmu. Uwzględnia on m.in. powierzchnię gminy, liczbę ludności w gminie oraz powierzchnię lasów, według danych na 31 grudnia 2022.

Wszystkie niezbędne informacje i materiały znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii – TUTAJ.

Można w nich m.in. przeczytać, że do wydatków kwalifikowalnych będą zaliczane wydatki związane z opracowaniem planu ogólnego, gminnego programu rewitalizacji, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wydatki na opracowania, ekspertyzy, analizy i dokumentację techniczną.

Podatek VAT będzie wydatkiem niekwalifikowalnym, w związku z tym będzie on wyłączony z dofinansowania. Będzie on finansowany ze środków własnych beneficjanta.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY