Pod uwagę wzięto m.in. dostęp do publicznej edukacji, wysokość zarobków, poziom bezpieczeństwa, a także ceny mieszkań.
W rankingu uwzględniono dziesięć największych miast w Polsce. Wcześniej w ankiecie spytano rodziców z całego kraju, które czynnik braliby pod uwagę przy ewentualnej przeprowadzce do innego miasta. Należało wskazać jeden, najważniejszy. Najwięcej ankietowanych na pierwszym miejscu postawiło dostęp do publicznej edukacji (30 proc.) i wysokość zarobków (27,5 proc.). Co piąty rodzic przy ewentualnej przeprowadzce przede wszystkim brałby pod uwagę ceny mieszkań w regionie.
I właśnie m.in. pod tym kątem autorzy rankingu przeanalizowali sytuację w dziesięciu największych polskich miastach. Pod uwagę wzięto jeszcze m.in. poziom bezpieczeństwa i dodatkowe koszty związane z posiadaniem dzieci jak np. ceny korepetycji, zajęć dodatkowych, a także ceny biletów na komunikację miejską dla najmłodszych.
O pozycji w rankingu w dużej mierze decydowała jednak dostępność publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek. Jak informują autorzy rankingu, to najwyżej punktowana kategoria. Poznań wypadł w niej najlepiej, przede wszystkim pod względem dostępności szkół podstawowych i przedszkoli. Słabiej wypadł za to w liczbie miejskich żłobków - w stolicy Wielkopolski jest ich 14, więcej ma Wrocław, Łódź, Kraków i Warszawa.
Poznań ostatecznie zajął drugie miejsce w rankingu, w którym najlepiej wypadła Warszawa.