O doradztwie i finansowaniu projektów PPP
Płock już po raz czwarty zaprosił przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych i firm prywatnych do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.
PPP
foto-forum_PPP-strona.jpg
fot. FB Forum PPP Płock

Tegoroczna edycja Między narodowego Forum PPP odbywa się w dniach 22-23 września w formie wirtualnej konferencji.

Międzynarodowe Forum PPP to cykliczne wydarzenie, któremu przyświeca idea tworzenia przestrzeni do merytorycznej dyskusji oraz świadomości wymiany doświadczeń w zakresie dobrych praktyk przy realizowaniu inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Miasto Płock od wielu lat aktywnie angażuje się w promowanie partnerstwo publiczno-prywatnego jako skutecznego narzędzia realizacji zadań publicznych. Już po raz czwarty zaprosiło do dyskusji o perspektywach rozwoju współpracy obu sektorów. Corocznie w wydarzeniu bierze udział ponad 250 uczestników zainteresowanych tą tematyką i skuteczną realizacją projektów PPP.
- Płock jest liderem PPP bo wierzymy, że taka jest przyszłość rozwoju naszego miasta, innych miast, a nawet całej Polski – mówił otwierając Forum prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Wątki doradztwa i finansowania projektów PPP zdominowały dyskusję otwierającą Forum. Uczestniczyli w niej Waldemar Buda, pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego, Ryszard Grobelny, doradca strategiczny w Związku Miast Polskich, Jacek Terebus, wiceprezydent Płocka, Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Rafał Cieślak, radca prawny, ekspert ds. PPP. 

Waldemar Buda mówił o wsparciu, jakiego projektom PPP udziela rząd. Samorządom, które chcą realizować inwestycje w tej formule, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oferuje bezpłatne doradztwo prawne, finansowe i techniczne. – Do każdego projektu podchodzimy bardzo indywidualnie – mówił pełnomocnik rządu ds. PPP.- Wybieramy do wsparcia projekty innowacyjne, indywidualne, wyjątkowe w swoim charakterze, posiadające z punktu widzenia ministerstwa strategiczne znaczenie na przykład poprzez branżę, której dotyczą. Kontraktujemy doradców zewnętrznych na potrzeby konkretnego projektu.
Ministerstwo wydaje rocznie kilka milionów złotych finansując doradztwo. Wspiera w ten sposób średnio kilkanaście projektów w każdym roku. 

Uczestnicy sesji zauważyli, że takie wsparcie ze strony rządu to nie tylko poważny zastrzyk finansowy dla samorządu, który zdecydował się na inwestycje w formule PPP. To także poczucie bezpieczeństwa i pewności, że projekt zostanie właściwie przygotowany. Jest to ważne zarówno dla samorządu, jak i dla partnerów prywatnych, którzy jak wynika z relacji samorządowców – wciąż z dużą rezerwą podchodzą do inwestycji planowanych w PPP. Sam okres przygotowania projektu trwa nawet dwa, trzy lata, a samo partnerstwo może być zawarte na dwadzieścia i więcej lat. 

Także samorządy myśląc o PPP boją się czasu.- Ci, którzy działają w samorządzie świetnie wiedzą, że inwestycja tak naprawdę ma być zrobiona na wczoraj, a nie na za trzy lata, a PPP zawsze trochę wydłuża proces inwestycyjny – mówił Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania. – Druga obawa dotyczy tego, ile będzie kosztowało przeprowadzenie całego postepowania i jak je skontrolować, jak „odebrać wykonaną pracę”. Ministerstwo więc daje pieniądze, ale też trochę obietnicę, że doradztwo będzie właściwe i dobre. 

Z tym stwierdzeniem zgodził się także Rafał Cieślak, od lat uczestniczący w postępowaniach na zlecenie JST. – Gdy projekt wspierany jest przez ministerstwo, kontrola pracy doradcy realnie występuje, przedstawiciele departamentu PPP na bieżąco uczestniczą w realizacji projektu, w pracach doradczych – mówił. – Ministerstwo najczęściej kontraktuje doradztwo prawne, finansowe i techniczne, dzięki czemu projekt jest dużo lepiej „zaopiekowany”. Trzeba jednak zwrócić uwagę na modelowy charakter projektów, które powinny być przez ministerstwo wspierane.

Na bazie wspieranych przez ministerstwo projektów powstanie pełna dokumentacja, z której będą mogły skorzystać inne samorządy. Dlatego – zdaniem eksperta – wsparcie ministerstwa powinno być udzielane przy projektach powtarzalnych. 

O tym, jakiego rodzaju wsparcia przy pojektach PPP oczekuje sektor prywatny mówił Paweł Kolczyński z Agencji Rozwoju Przemysłu. Podkreślał, że nadal potrzebne jest przekazywanie wiedzy o PPP. I to nie tylko samorządom, które o tej formule inwestowania jeszcze nie słyszały, ale także instytucjom, które będą później kontrolowały samorząd. – PPP ma swoją specyfikę i warto doprowadzić do sytuacji, by istniał wokół tej formuły pełen konsensus ocenny z punkty widzenia podejścia instytucji oceniających – mówił. Zwrócił też uwagę na potrzebę stabilności otoczenia prawnego, w tym kwestii związanych z podatkami. Podkreślił potrzebę rozwijania instrumentów finansowych, takich jak choćby Polski Fundusz Rozwoju, które zachęcą samorządy do skorzystania z PPP. 

Koszt finansowania inwestycji w przypadku partnera prywatnego jest zawsze wyższy niż w przypadku partnera publicznego. Partner publiczny bowiem uznawany jest za partnera dobrego, nie wiąże się go z większymi ryzykami. W związku z tym Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego namawiając go, by wystawił ofertę dla partnerów prywatnych, którzy chcą realizować projekty w partnerstwie publiczno-prywatnym. – Niestety pandemia pokrzyżowała nam nieco plany, gdyż BGK został zaangażowany do realizacji tarczy finansowych. Jesteśmy jednak umówieni na październik na kontynuację tych rozmów. Mamy nadzieję, że z początkiem nowego roku pojawi się oferta BGK, która będzie obniżała koszty finansowe. Chcemy uruchomić takie możliwości, które będą dużo atrakcyjniejsze niż komercyjne oferty banków, gdzie projekt PPP jest traktowany z pewnego rodzaju nieufnością, a wiele decyzji kredytowych jest odmownych, gdyż ryzyko określane jest jako wysokie – mówił Waldemar Buda. 

Drugi dzień Forum PPP w Płocku zostanie poświęcony dyskusjom o projektach PPP, które dotyczą finansów, energetyki, infrastruktury drogowej i parkingów w miastach. Odbędą się również trzy sesje warsztatowe dotyczące opracowania oceny efektywności realizacji przedsięwzięć PPP, efektywnego testowania rynku czy zasad wyboru i współpracy z doradcami w ramach projektów PPP.

Związek Miast Polskich jest jednym z patronów honorowych Forum.

(epe)

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY