Było to kolejne już webinarium online z cyklu „Konkretnie. O Europie.” organizowane przez posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta. Obecna nowa edycja spotkań jest owocem współpracy ze Związkiem Miast Polskich, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów.
Wymieńmy się informacjami!
Choć tematyka tej nowej serii spotkań – „Fundusze europejskie dla samorządów” może przywodzić na myśl szklenie, to jednak – jak zaznaczył podczas webinarium dr Jan Olbrycht – jej celem jest stworzenie płaszczyzny wymiany informacji pomiędzy instytucjami europejskimi a polskimi organizacjami zrzeszającymi samorządy, bo to one bezpośrednio wdrażają fundusze europejskie.
- Do końca roku na kilku spotkaniach chcemy skoncentrować się na kilku funduszach i powiedzieć sobie, co się za nimi kryje, jakie są w nich pułapki – powiedział eurodeputowany.
Przypomniał uczestnikom, jak obecnie wyglądają fundusze unijne w trwającej perspektywie finansowej UE.
Co się dzieje z KPO?
Jak można było przypuszczać, sporą cześć spotkania poświęcono na rozmowę o Planie na rzecz odbudowy Europy oraz o Krajowym Planie Odbudowy przygotowanym przez polski rząd. J. Olbrycht wyjaśnił, że Komisja Europejska ma dwa miesiące na wydanie pozytywnej opinii do rządowego projektu. Jeżeli w tym czasie nie uda się tego zrobić, Komisja pracuje do skutku prowadząc rozmowy z rządem krajowym, które mają doprowadzić do takich zmian zapisów w KPO, które sprawią, że będzie on zgodny z rozporządzeniem unijnym.
– Komisja Europejska obecnie informuje, że polski KPO nie spełnia wymogów rozporządzenia – zaznaczył europoseł.- Jestem świeżo po rozmowie z przedstawicielami Komisji i dziś jej główne zastrzeżenie to niespełnienie wymogu wskazania semestru europejskiego z roku 2020, który mówi, że należy podjąć działania poprawiające klimat inwestycyjny, w tym niezależność sądów. W związku z tym Komisja Europejska oczekuje od rządu polskiego informacji, w jaki sposób rząd chce poprawić klimat inwestycyjny, jakiego typu reformy ma zamiar podjąć i w jaki sposób chce pokazać etapy tych reform, które będzie można sprawdzić. Na dziś KE informuje, że nie doszła do wyjaśnienia tego problemu z rządem polskim.
Warto też pamiętać, że dopiero, gdy polski KPO uzyska pozytywną opinię Komisji Europejskiej, zostanie ten dokument przesłany do Rady Europejskiej, gdzie będzie on głosowany i musi tu uzyskać akceptację kwalifikowanej większość dwóch trzecich głosów. Nowością jest to, że kilku ministrów, m.in. Holandii i Finlandii, już zgłosiło swoje uwagi do tego etapu prac nad KPO i wyrazili oni nadzieję, że Komisja Europejska w sposób szczególny przyjrzy się polskiemu projektowi. Ministrowie chcą mieć pewność, że kiedy oni otrzymają ten dokument do głosowania, będzie on sprawdzony pod kątem całkowitej realizacji przepisów unijnych.
- Miejmy nadzieję, że ta sprawa zostanie jak najszybciej zamknięta, ponieważ data końcowa się nie zmienia, a więc środki muszą być wydane do końca roku 2026. Im później więc Polska wejdzie w ten obszar, tym mniej mamy czasu – zaznaczał.
Co jeszcze proponuje Komisja Europejska
Mówiąc o alokacji dla Polski z Fundusz Odbudowany Jan Olbrycht zwrócił szczególną uwagę na Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. To nowy instrument finansowy w ramach polityki spójności. Ma za zadnie ułatwić wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.- Wokół tego funduszu narosło wiele legend – zwracał uwagę eurodeputowany.- Prawda jest taka, że jest on przeznaczony na działania społeczne w związku z transformacją.
W przestrzeni publicznej, w debacie pojawił się nowy fundusz - Społeczny Fundusz Klimatyczny. Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób będzie on połączony z polityka spójności, wiadomo jednak, że ma być powiązany z kwestiami łagodzenia skutków i kosztów zmian energetycznych czy też wynikających z walki ze zmianami klimatu.
Oprócz polityki spójności pojawiają się w innych politykach europejskich, a co za tym idzie w innych dyrekcjach inne punktowe działania, np. działania informacyjne lub konkursy dla miast. Niestety europejskie miasta nie mają jednego punktu, w którym mogłyby zdobyć wiedzę na temat możliwości, jakie mają w tym zakresie. Jan Olbrycht obiecał samorządowcom dzielenie się tego typu wiedzą podczas kolejnych webinariów.
Więcej na temat funduszy europejskich we wrześniowym numerze Miesięcznika „Samorząd Miejski".
Przedstawiciele korporacji samorządowych podzielili się podczas webinarium opiniami na temat projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027. Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP przekazał uwagi Związku do projektu i omówił Stanowisko Zarządu ZMP w tej kwestii.
Zapis wideo webinarium - TUTAJ
Kolejne webinarium odbędzie się w październiku. Jego tematem ma być Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
(epe)