O wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne
Osiem organizacji, w tym Związek Miast Polskich, wystosowało 10 listopada br. list do prezesa NFOŚiGW Przemysława Ligenzy zawierający prośbę o kontynuację realizacji programów priorytetowych „Racjonalna gospodarka odpadami”.
odpady-instalacja-Unsplash.jpg
fot. Unsplash

Związek Gmin Wiejskich RP,  Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Rada Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast zwróciło się do prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z prośbą o kontynuację realizacji programu priorytetowego, pn.: „Racjonalna gospodarka odpadami, wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”, a w szczególności o ogłoszenie nowego naboru wniosków w ramach niewykorzystanych środków w tym programie. 

Sygnatariusze podkreślają, że ogłoszenie nowego naboru w tym programie w obecnej sytuacji byłoby bardzo ważnym i niezmiernie potrzebnym dla branży rozwiązaniem. W piśmie przywołano konkretne dane. W Polsce od 2016 roku obowiązuje zakaz składowania odpadów wysokokalorycznych tzw. frakcji energetycznej, a rocznie wytwarza się ok. 3,5 mln ton odpadów frakcji palnej, wobec której jedyną możliwością zagospodarowania jest spalenie. Obecnie z powodu niewystarczającej do potrzeb krajowych liczby instalacji spalarniowych w całym kraju obserwuje się znaczny wzrost cen za zagospodarowanie tych frakcji odpadów, co może w najbliższym czasie doprowadzić do podniesienia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranych od mieszkańców. W Polsce do produkcji ciepła czy energii z odpadów jest wykorzystywanych zaledwie 9% tych odpadów, wobec 26% średnio w krajach tzw. starej Unii. 

Stąd prośba o ogłoszenie nowych naborów w programach „Racjonalnej gospodarki odpadami Instalacje gospodarki odpadami” dotyczących budowy biogazowni oraz instalacji odpadów niebezpiecznych. „Aktualny nabór wniosków na dofinansowanie budowy instalacji biogazowni (trwający do dnia 30 czerwca 2024 r.) z uwagi na skomplikowane i długotrwałe procedury projektowe i środowiskowe może nie pozwolić na złożenie wniosków o dofinansowanie wielu, wartych wsparcia, inwestycji w tym zakresie.” - czytamy w piśmie podpisanym przez szefów organizacji samorządowych i branżowych. 

W załączeniu Pismo do prezesa NFOŚiGW. 

Załączniki:
PISMO do NFOŚiGW


POZOSTAŁE ARTYKUŁY