Do budowy nietypowych uli wykorzystano m.in. zużyte bębny pralek, które najpierw zostały wyprostowane, a następnie pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastrów miodu.
Pasieka powstała dzięki współpracy Miasta Opola oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko, zajmującej się edukacją ekologiczną i recyklingiem.
Głównym celem pasieki z recyklingu jest niestandardowa edukacja ekologiczna i pokazanie mieszkańcom Opola, że dbałość o środowisko naturalne powinno być naszym wspólnym priorytetem, również w kontekście elektrycznych śmieci. W ramach projektu edukacyjnego mieszkańcy będą mogli już wkrótce skosztować opolskiego miodu, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół i szeroko rozumianej ochrony środowiska. Na terenie Centrum Usług Publicznych możemy zobaczyć 5 wyjątkowych uli, ale także poidełka dla pszczół. Uzupełnieniem pasieki są tablice edukacyjne, które również powstały z elementów elektrycznych śmieci. Na tablicach znajdują się nie tylko ciekawostki z życia pszczół, ale również informacje o szlaku pasiek z recyklingu i rekomendacje dotyczące prawidłowego postępowania z elektrośmieciami.