Ostrów Wielkopolskie - Miejska sieć zielonej ekologicznej energii
W Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej ekologicznej energii dla mieszkańców i przedsiębiorców. To lokalna samorządowa odpowiedź na rosnące ceny energii elektrycznej.
Ostr_w-zielona_energia_2.jpg
fot. umostow.pl

Budowa własnej miejskiej sieci ekologicznej energii to element Ostrowskiego Rynku Energetycznego Projekt ten od roku jest realizowany w Ostrowie Wielkopolskim przez Centrum Rozwoju Komunalnego jako lokalna samorządowa odpowiedź na rosnące ceny energii elektrycznej. Sama inwestycja rozpoczęła się 25 marca i trwała łącznie 12 tygodni. Jej wartość to 1,5 mln złotych.

- To szczególna inwestycja, bo z jednej strony niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a jednocześnie niosąca konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Pierwszy odcinek ostrowskiej sieci zielonej energii ma 3,2 km długości. Obejmie swoim zasięgiem m.in. 26 bloków mieszkalnych z zasobów Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Ostrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Miejska sieć ekologicznej energii to najważniejszy realizowany w 2019 roku element Ostrowskiego Rynku Energetycznego. ORE to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim już w na początku 2018 roku. Zakłada on budową własnej miejskiej sieci „zielonej” ekologicznej energii, rozwój inwestycji w segmencie odnawialnych źródeł energii i systemowe zarządzanie energią w celu jej lokalnego bilansowania. ORE ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska. Szczególnym elementem ORE jest współpraca na linii samorząd – sektor komunalny – przedsiębiorcy - mieszkańcy. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY