Pieniądze na plany ogólne dzielone proporcjonalnie
Nie będzie zgody na rozwiązanie, które dyskryminowałoby miasta, zwłaszcza największe, przy podziale środków na sporządzenie planów ogólnych - zaznaczył przedstawiciel ZMP podczas dyskusji na zespole Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
e-geoportal_mpzp_13.png
fot. UM Starogard Gdański

Przy okazji dyskusji na temat projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie przygotowania projektu planu ogólnego gminy odbyła się dyskusja dotycząca finansowania tego zadania na Zespole ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu KWRiST. Aktualizacja strategii rozwoju i sporządzenie planów ogólnych miały być sfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy. Ponieważ ten nie został jeszcze dla Polski uruchomiony, rząd planuje go sfinansować z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Przedstawiciel resortu rozwoju i technologii poinformował, że w ciągu 2 miesięcy ma powstać regulamin rozdysponowania środków dla tych JST, które przygotują plany ogólne zagospodarowania przestrzennego do końca 2025 roku.

Środki, zaplanowane na realizację tego zadania – w wysokości 900 mln zł plus VAT - prawdopodobnie okażą się niewystarczające, choć mówi się, że rząd ma jeszcze zwiększyć pulę. W takiej sytuacji ma być zastosowany algorytm podziału pieniędzy, który będzie uwzględniał m.in. powierzchnię gminy, liczbę mieszkańców czy ilość gruntów leśnych i rolnych, a środki zostaną podzielone proporcjonalnie, tj. każda gmina otrzyma np. 85% potrzebnej kwoty.

Podczas posiedzenia Zespołu przedstawiciel Związku Miast Polskich zaznaczył, że nie będzie zgody na rozwiązanie, które odcinałoby środki powyżej pewnej kwoty, np. że gminy otrzymają 85% kwoty, ale nie więcej niż 50 mln zł. To oznaczałoby bowiem dyskryminację dużych miast.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY