Pozyskane dane stanowić będą inwentaryzację znajdujących się tam reklam, ale też innych obiektów. Będą przydatne np. przy planowaniu inwestycji. Przede wszystkim chodzi o tablice i urządzenia reklamowe. Przy okazji zdobędziemy bazę danych o innych obiektach, jak choćby znaki drogowe, sygnalizatory świetlne, drzewa czy miejsca parkingowe.
Wyniki skaningu będą stanowić informację o tym czy np. tablice albo urządzenia reklamowe zostały ustawione legalnie, a dodatkowo, przy planowanych inwestycjach, jak choćby przebudowa ulic, pozwolą m.in. zweryfikować stan zadrzewienia i oznakowania drogowego.
Pozyskane dane będą rodzajem elektronicznego dokumentu, który będzie miał charakter wewnętrzny. Korzystanie z niego będzie przypominało poruszanie się, jak po Google Maps. Pierwsze mobilne skanowanie i fotorejestracja płockich dróg i ulic, które ma wykonać specjalistyczny podmiot, wykorzystując do tego samochód z kilkoma kamerami, planowane są jeszcze w tym roku.
W ogłoszonym przez Urząd Miasta Płocka na początku kwietnia postępowaniu na „Wykonanie mobilnego skaningu laserowego wraz z pozyskaniem chmury punktów 3D oraz fotorejestracją w wysokiej rozdzielczości obszaru miasta Płocka - w ciągu dróg i ciągów pieszych - celem dokonania cyfrowej inwentaryzacji tablic i urządzeń reklamowych” wpłynęły trzy oferty specjalistycznych podmiotów z Warszawy i Krakowa – procedura wyboru podmiotu, który zrealizuje zadanie może potrwać do kilku tygodni.
Żródło: Serwis Samorządowy PAP