Podsumowanie szkoleń w Gdańsku i Olsztynie
Przedstawiamy podsumowanie dwóch ostatnich w tym roku szkoleń oraz pierwsze refleksje i wnioski po czterech szkoleniach realizowanych w ramach projektu.
1.JPG
fot. Zbigniew Michniowski

Realizowany przez Związek Miast Polskich projekt „Przeprowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz analitycznych w obszarze budowania zdolności administracyjnych w zakresie zielonej i energetycznej transformacji na rzecz administracji lokalnej”, po kolejnych dwóch seminariach dla grup prezydentów, burmistrzów i wójtów w Gdańsku i Olsztynie ujmuje następne seminaria uwzględniając specyfikę miast, z których będą się rekrutować kolejne grupy przedstawicieli samorządów. 

Szkolenia w kolejnych regionach również dla grup planowania przestrzennego, architektów i urbanistów a także urzędników przygotowujących konkretne dokumenty - decyzje administracyjne, obejmą cały kraj. 

Wnioski z czterech pierwszych spotkań z osobami zarządzającymi gminami już pozwalają na formułowanie pierwszych konkluzji, co potwierdzają rozmowy z przedstawicielami z grupy burmistrzów i ekspertów przeprowadzających szkolenia. Ponadto w ramach wstępnych badań ankietowych można próbować określić preferencje samorządowców i rangowanie przez nich problemów w samorządach lokalnych. 

Może to mieć wpływ na kształtowanie szczegółów kolejnych etapów projektu. W ramach transformacji energetycznej podstawowym dokumentem powinien być w gminach projekt „Założenia do zaopatrzenia gmin w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe” i to uaktualniany, a tymczasem spośród obecnych na szkoleniu w Gdańsku 25% osób potwierdziło posiadanie takiego dokumentu a kolejne 20% przyznało, że posiadają go, choć nie zaktualizowano go do tej chwili. W Olsztynie sytuacja wyglądała jeszcze gorzej. 

Oczywiście te dane należy traktować z wielką ostrożnością, gdyż obecni reprezentowali jedynie małą część gmin z regionu, ale tendencje należy wziąć pod uwagę. Jeśli chodzi o rangowanie trendów w transformacji energetycznej najwyżej oceniano konieczność magazynowania energii, wielką modernizację systemów energetycznych i zmiany przestrzennej struktury produkcji energii. 

W zakresie planowanych działań w aspekcie transformacji energetycznej za szczególnie ważne uznawano konieczność szkolenia urzędników i edukację mieszkańców podkreślając konieczność rozbudowy instalacji produkcji energii i jej magazynowania. Pełniejsze i bardziej obiektywne analizy będą możliwe dopiero po ukończeniu całego cyklu szkoleń, choć absolutnie oczywistym jest, że każda gmina ma swoją specyfikę i poziom rozwoju gospodarki energetycznej.

Zbigniew Michniowski

Zdjęcia ze szkolenia w Gdańsku TUTAJ


POZOSTAŁE ARTYKUŁY