Polkowice - „Zielona energia” coraz bliżej
W siedzibie Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach reprezentanci siedmiu podmiotów samorządowych podpisali list intencyjny w sprawie działań na rzecz powstania Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.
Polkowice-klaster_energii.jpg
fot. polkowice.eu

W przyszłości produkowana w klastrze energia elektryczna ma być nie tylko tańsza dla odbiorców, ale dzięki zastosowaniu fotowoltaiki – także przyjazna środowisku.

Powiat Polkowicki, Gmina Polkowice, Przemków, Gmina Radwanice, Gmina Gaworzyce, Gmina Grębocice oraz samorządowa Uczelnia Jana Wyżykowskiego – to podmioty, które od dziś (1.07) będą współpracowały w tworzeniu Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Jego zadaniem będzie wytwarzanie oraz dostarczanie zielonej energii elektrycznej do urzędów, firm oraz odbiorców indywidualnych działających na terenie Zagłębia Miedziowego.

Klaster Energii Zagłębia Miedziowego będą tworzyły przede wszystkim farmy fotowoltaiczne, usytuowane na nieużytkach i glebach najniższej klasy. Wyprodukowany tam prąd trafi zarówno do urzędów i spółek gminnych, jak i do przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Jak pokazuje przykład istniejącego już trzy lata klastra zgorzeleckiego, tego typu rozwiązania dają znakomite rezultaty.

Dzisiejsza uroczystość to historyczny moment dla Zagłębia Miedziowego, bo ten klaster będzie działał nie tylko na rzecz samorządów oraz mieszkańców powiatu polkowickiego oraz tych samorządów, które będą chciały dołączyć do klastra, ale również na rzecz przedsiębiorców. To bardzo ważne, ponieważ na terenie gminy Polkowice mamy zarówno KGHM jak i firmy znajdujące się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Gros kosztów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, ale i gospodarstw domowych, to jest właśnie opłata za prąd. Będziemy dążyli do tego, aby była ona jak najniższa. Dzięki temu atrakcyjność inwestycyjna tego regionu będzie rosła – powiedział po podpisaniu dokumentu burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki, pomysłodawca powstania klastra Zagłębia Miedziowego.

Gmina Polkowice wydaje na energię elektryczną blisko 10 mln zł rocznie, więc jest o co walczyć. Wiemy, że ceny prądu będą rosły, stąd bardzo ważnym elementem rozwoju naszego klastra będzie włączenie mieszkańców, konsumentów do tego, aby poprzez instalacje przydomowe mogli korzystać na obecności klastra, na wprowadzaniu przez nas nowych technologii i na możliwości odczucia w portfelu tego, że klaster na terenie Zagłębia Miedziowego istnieje – dodał burmistrz Polkowic.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY